Keskustelut Puukauppa Ukrainan kriisi vaikutus !

Esillä 10 vastausta, 3,041 - 3,050 (kaikkiaan 6,872)
  • Ukrainan kriisi vaikutus !

    Merkitty: 

    Näkemyksiä , kuinka käsissä oleva kriisi vaikuttaa metsäteollisuuteen ja puuntuottajaan ? Kuinka käy kysynnän ja hintojen ?!

  • mehtäukko

    Rauhanneuvotteluiden aloitusvelvollisuus on moraalisesti itsellään sodan aloittajalla. Jos kulkuri syystä tai toisesta rosvoaa Rukopiikin turvekammin ja polttaa sen lopuksi, sinäkö aloitat sovinnon neuvottelun?

    Per Ä Reikäs

    Mitään vaikutusta Ukrainan riiseillä

    Venäjä se tunnetustikon jo Staarien ajoin nälän hädät loi

    Ola_Pallonivel

    Ukrainalla oli aikoinaan ydinaseita, mutta luopui niistä ja luvattiin turvatakuut. Missä ne turvatakuut nyt on?

    Ei olisi sotaa, jos olisi kunnon paukut pidetty itsellä.

    Visakallo Visakallo

    Rukopiikin kannattaisi tosiaan muistaa, kuka tämän sodan aloitti. Vaikka länsi olisi antanut Venäjän vallata Ukrainan ilman vastatoimia ja pakotteita, eihän se sitä olisi tarkoittanut, että elämä olisi jatkunut Euroopassa normaalisti. Seuraavaksi Venäjä olisi alkanut vallata jotain toista maata aivan kuin Hitlerin Saksa teki aikoinaan. Silloinkin vahingot olisivat jääneet paljon pienemmiksi, jos Hitleriä ei oltaisi alussa  yritetty myötäillä ja lepytellä. Miten on Rukopiikki, jos Venäjä alkaisi vallata Suomen itäisiä osia, pitäisikö ne luovuttaa ilman taisteluja?

    Per Ä Reikäs

    Venäjä iki päivänä olisi uskaltanut Ukrainaan hyökätä, jos sillä olisi yhä ne omat ydin aseensa, kusetettu maa.

    Tolopainen Tolopainen

    Kun Venäjä on Federaatio, sen pitää epätoivoisesti yrittää mitätöidä kansallisvaltioiden olemassaolo. Venäjä ei ole mitään, eikä sitä kannata kuin valtaapitävien klikki, sehän on vahingollinen maa jopa omille kansalaisilleen. Kaikki Neuvostoliiton toisessa maailman sodassa miehittämät alueet Venäjä on menettänyt, 14 miljoonaa venäläistä sotilasta kuoli aivan turhaan. Ukraina ei halua Venäjän orjaksi, eikä Venäjällä ole resursseja maata vallata.

    Visakallo Visakallo

    Venäjä tulee kärsimään hyvin pitkään aloittamastaan Ukrainan sodasta myös aivovuodon muodossa. Yhä useammat eri alojen huippuosaajat ovat luopuneet Venäjän kansalaisuudestaan ja muuttaneet pois maasta.

    Rukopiikki

    Ei olisi Venäjä Natomaihin hyökännyt ei.  Ukraina on monella tavalla erikoistilanne eikä sitä voi verrata mihinkään menneisiin tilanteisiin. Se on sota joka ei meille kuulu eikä meidän tulisi tästä Neuvostoliiton konkurssin jälkikahinasta joutua kärsimään.

    mehtäukko

    Ei meidän tulisi eikä myöskään Ukrainan. Ryssä kielsi itse hyökkäämästä, mutta petti kaikkien luottamuksen!

    Visakallo Visakallo

    Medvedevin mukaan kyse on yksinkertaisesta logiikasta. Kiovan hallinnon julistama Ukrainan tavoite sodassa on ottaa takaisin kaikki sille aiemmin kuuluneet alueet. Tämä on perustavanlaatuinen uhka valtiollemme ja voi johtaa nykyisen Venäjän romahtamiseen, Medvedev kirjoitti uutistoimisto Tassin mukaan. IS

Esillä 10 vastausta, 3,041 - 3,050 (kaikkiaan 6,872)