Käyttäjän Anton Chigurh kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 1,641 - 1,650 (kaikkiaan 2,596)
  • Anton Chigurh Anton Chigurh

    Vastaus puuntakuisen kymysykseen löytyy avaamastani ketjusta: ”metlan myyrähutkijat eivät tiedä ollako vai eikö olla.”

    Vastaus edelliselle: Älä valehtele kekkula! Kutsu ja vastauksesi siihen on tuossa edessäni pöydällä tulostettuna. Kutsu kulki sihteerini kautta. Harvoin olen saanut lukea noin ylistäviä sanoja itsestäni.

    Anton Chigurh Anton Chigurh

    Siitä huolimatta metsokanta on pudonnut vuoden 1960 tasosta 98%, kun laskenta on suoritettu muuallakin kuin pelkästään laikuissa the best brood habitats. Eikä tule nousemaan ennenkuin myyräkannan säätelyjärjestelmän manipulointi loppuu.

    Anton Chigurh Anton Chigurh

    Hemputtaja (hetkuttaja) ei ollut löytänyt tätä ketjua.

    Anton Chigurh Anton Chigurh

    Muuten olen sitä mieltä, että karthago on hävitettävä.

    On järkevää puuttua perusongelmiin, joista pahin on typeryys.

    Typeryyden kovin ja pimein ydin on epäpyhä kolmiyhteys: sorkkaeläinlaidunnus, lumikkohypoteesi ja sudenpelko.

    Anton Chigurh Anton Chigurh

    Tämä gunnarkin on lumikkohypoteetikko, nero vailla vertaa.

    Eilumikkohypoteetikoiden määrä on marginaalinen, mutta silti äärimmäisen ärsyttävä.

    Gunnarin ja muidenkin lumikkohypoteesiuskovaisten iloksi yliguru henttosen tekstiä syksyltä 2011:

    ”Syklit ovat suorassa suhteessa petojen, erityisesti LUMIKON runsauteen. Kun myyräsykli tulee huippuunsa, LUMIKOILLA alkaa mennä hyvin. LUMIKOITA on paljon, ja ne syövät myyriä niin paljon, että myyrien kanta romahtaa.”

    Vuoden 2011 riistakolmiolaskennassa on havaittu koko maassa laskentareiteillä massiiviset 377 lumikon jäljet. Laskentareittien yhteispituus on ollut 6948 kilometriä. On siinä ollut kiire myyränkokoisella lumikolla, joka tappaa ja syö pari myyrää viikossa.

    Anton Chigurh Anton Chigurh

    Varpailleenkusija kaipasi ilmastonmuutosta.

    Anton Chigurh Anton Chigurh

    Viime kesänä keskustelin tutkijoiden kanssa paikanpäällä keskeisellä poronhoitoalueella tuosta ekokatastrofista. Tuomio oli selvä: porot pois ja hirvikanta kymmenesosaan. Ja myyräkannan säätelyjärjestelmän manipulointi pitää lopettaa eli pienpedot tulee rauhoittaa välittömästi.

    Aivan kaikki eivät niele surkeaa lumikkohypoteesia. Mutta toistaiseksi liian moni sen nielee.

    Anton Chigurh Anton Chigurh

    En tunne niitä seutuja hyvin, mutta metlan kivalossa se joka tapauksessa on. Kannattaa kysyä ehkä risto jalkaselta. Ota kuvia, siinä ympärillä on samanikäinen samanlajinen metrinen pensasto. Tuo lapin todellisuus pitää saattaa julkisuuteen, luupin alle.

    Anton Chigurh Anton Chigurh

    Pittää olla kuulolla.

    Anton Chigurh Anton Chigurh

    Kyllä toiminnanjohtaja (Jari Yli-Talonen) tietää alueensa ja syyt paremmin kuin joku taimikauppias, puhumattakaan luikurimaisesta myyrähutkijasta (antonin poika, joka on saanut henkilökohtaisen kutsun tulla korholan tapaamiseen) tai kuurosokeasta peesaristaan (puuntakuinen). Luetun ymmärtäminen enemmän kuin hakusessa.

Esillä 10 vastausta, 1,641 - 1,650 (kaikkiaan 2,596)