Käyttäjän Anton Chigurh kirjoittamat vastaukset
-
Sudenpelko on viisauden alku. Ja nöyrä kunnioitus pohjoisen havumetsävyöhykkeen tärkeintä (key predator) osaa kohtaan.
Vakiintuneella susireviirillä ei ole mitään käyttöä degeneroituneilla sekundasusilla, sillä siellä hirvikanta putoaa nopeasti tasolle alle 1/1000ha.
Tämä on se kylmä fakta, jota holtittomat sorkkaelänilaiduntajat yrittävät epätoivoisesti peitellä kuin kissa paskaansa. Homma haisee niin, että jo hölmömmätkin sen huomaavat.Kyseinen ”kisi” on närkästyksissään poistanut ainakin 1000 kommenttiaan.
Tuosta oriveden jutusta, joka on samaa sarjaa ja saman sakin organisoimaa (holtittomat sorkkaeläinlaiduntajat ja vielä joskus nahkurinorsille nahkansa menettävät myyräkannan säätelyjärjestelmän tuhoajat) kuin ovat perhon ja sonkajärven tapaukset, kirjoitin jo aiemmin tässä ketjussa, että pesään kuikuilemaan menneet eivät ole pysyneet kertomuksessaan.
Nyt poliisi tutkii tapausta törkeänä metsästysrikoksena.
Kannattaa käydä yle-uutisten verkkosivuilla seuraamassa susikeskustelua. Ihmettelen kyllä suuresti, että täällä aukovat päätään lähes kaikki muut kuin puuntuottajat. Maaton hirvimafia on tällä foorumilla uskomattoman aktiivinen.
Mutta kuka onkaan tuhannesviidessadas (1500) palstalainen?
Epäilemättä, minäkin kävin itse rakentamallani raketilla kuussa jo 50-luvulla.
Ne porot tulee jättää petojen hoidettavaksi ja poronpurijat kustantaa yhteiskunnan varoilla bahamasaarille. Pääsee rauduskoivukin uusiutumaan ensimmäistä kertaa kymmeniin vuosiin. Lisääntyvän tuoton koron korolla pystyy nuo jänkhäjoonaat kustantamaan loppuiäkseen sinne bahamalle.
On aivan sama mistä se tykkää, mutta tulee vielä aika jolloin kysellään, että mistä niitä susia tänne saataisiin. Niiden vaikutuksen puuttuminen on selkeästi näkyvissä. Ja koko ajan pahenee.
Tuon lisäksi tämä meidän yhteiskunta on käynnistänyt kuudennen sukupuuttoaallon, joka on paljon nopeampi ja pahempi kuin dinosaurusten aikaan. Pahiten siitä kärsii tämä lähes karvaton trooppinen päiväeläin. Vajaa kourallinen sen kykenee hahmottamaan, muttä kukaan muu kuin minä ei uskalla nostaa sitä esille.
Onneksi on EU, sen yli 500-miljoonaisesta kansasta on löytynyt muutamia, jotka tajuavat mitä on ekologia. Niiden luonnonlakien yli eivät kävele edes eteläpohjanmaalaiset typerät öykkärit.
Kuva itseaiheutetusta melanoomasta, joka kuoli potilaan mukana.