Metsäyhtiö Stora Enson ja Junnikkalan sahojen yhdistyminen on jättänyt osan metsäkoneyrityksistä ja puunkuljetusyrityksistä ilman töitä. Näin kerrotaan sekä Koneyrittäjät ry:stä että SKAL Metsä ry:stä.
”Kaikkien vanhojen Junnikkalan urakoitsijoiden sopimukset on irtisanottu, eikä uusia sopimuksia ole tehty. Ei mennyt ihan niin kuin isot päälliköt puhuivat yhdistymisen yhteydessä, eli että kaikille riittäisi töitä”, toteaa SKAL Metsän toiminnanjohtaja Kari Palojärvi.
Koneyrittäjien varatoimitusjohtaja Simo Jaakkola tietää tapauksia, joissa Junnikkalalle urakoineiden metsäkoneyrittäjien työt ovat joko vähenemässä tai loppumassa kokonaan.
”Stora Enson ja Junnikkalan kaupan yhteydessä mainittiin, että urakointisopimukset jatkuvat entisellään. Siihen asti jatkuivat, kunnes Kilpailuvirasto vahvisti kaupan”, hän sanoo.
Sinänsä Jaakkolan mukaan on ymmärrettävää, että Stora Enso haluaa tehdä urakoitsijoiden kanssa omat sopimuksensa.
”Niinhän siinä yleensä käy. Mutta se aika, joka urakoitsijoille on annettu etsiä uutta tekemistä, ei ole ollut järin pitkä”, hän sanoo.
Työt päättyneet kymmenesosalta
Stora Ensosta kerrotaan, että kaikki yrittäjäsopimukset siirtyivät viimekeväisen Junnikkala-kaupan jälkeen Stora Ensolle. Kesän ja syksyn aikana niitä on ”tarkistettu roolien ja aluerajojen osalta”.
”Neuvottelut ja kilpailutukset on toteutettu normaalisti, ja suurin osa Junnikkalan yrittäjistä on jatkanut Stora Enson yrittäjänä tai aliyrittäjänä. Yhteistyö on päättynyt noin kymmenen prosentin kanssa”, kertoo Stora Enson Sourcing & Logistics -johtaja Heli Rantala sähköpostitse.
Junnikkalasta siirtyneitä yrityssopimuksia oli Rantalan mukaan runsaat parikymmentä, ja sopimusten pituudet vaihtelevat. Sitä on hänen mukaansa vaikea arvioida, kuinka moni metsäkoneyrittäjä ja puunkuljetusyrittäjä urakoi Stora Ensolle nyt yhtä paljon kuin aikoinaan Junnikkalalle. Arviointia vaikeuttaa markkinatilanteen muuttuminen.
Jos ajankohtaiset metsäasiat kiinnostavat, tilaa Metsälehti tästä.
Kommentit
Ei vielä kommentteja.
Haluatko kommentoida artikkelia? Voidaksesi kommentoida artikkelia sinun tulee kirjautua sisään.
Kirjaudu sisään