“Joko se menee sydämeen tai sitten se menee päähän” – metsä metsäammattilaisten kokemana

Metsäammattilaisilla elämä kytkeytyy metsään työn ja myös vapaa-ajan kautta. Mediassa metsäammattilaiset näyttäytyvät työnsä kautta usein yksiulotteisesti vain metsän taloudellisina hyödyntäjinä. Ammattilaisten kertomat metsäkokemukset ovat kuitenkin moniulotteisia ja kehollisia.

Tilaajille
"Vanha puu pötkötti maassa. Lepäsimme sen kanssa yhdessä ilta-auringossa. Rauhassa." (Kuvaaja: Maria Rautiainen, Metsie-kokoelma / Lusto)
Ladataan...

Kommentit (2)

  1. Näinhän se on. Erämaita ihannoivista kirjailijoista monet olivat heitä jotka surkeilematta hävittivät ihannoimiansa kohteita. Akseli Gallen Gallela ihannoi ja arvosti suomen erämaa metsiä ja afrikan eläinmaailmaa, tosin hämmästeli kyllä, onko tässä suureläinten tappamisessa englantilaisten antamilla luvilla mitään järkeä, useat holokaustin toteuttajista olivat lempeitä perheen isiä jne…. loputtomiin. Meistä on niin moneksi, kuin paperi, kaksi puolta.

  2. Suhde metsään voi olla myös metsän omistamista, josta puuttuu metsässä töiden tekeminen. Sitten on sitä omistamista, jossa tehdään töitä metsässä. Sitten metsätyöt voivat olla ammattikin, ja siinäkin tehdään töitä metsässä.

    Metsämarjojen poimintaan ei tarvitse omistamista, ainakaan toistaiseksi. Saattahan tämäkin muuttua, kun taksonomiaan asttaan sisälle – millainen suhde jokamiehen oikeuksiin jää jäljelle.

    On metsästä moneksi suhteeksi ihmisen ja metsän välille. Kasvun jokavuotinen ihme on vaikuttava, varsinkin keväällä.

Luonto Luonto

Kuvat