Keskustelut Metsänhoito Energiapuun tulevaisuus

Esillä 10 vastausta, 991 - 1,000 (kaikkiaan 1,008)
  • Energiapuun tulevaisuus

    Tämä liittyy vuosi sitten julkaisemaani kuvaan: https://www.metsalehti.fi/lukijoiden-kuvat/miten-kasittelisitte-2/

    Kohteella tehtiin energiapuuhakkuu menneenä talvena. 16 ha alalta tuli kertymää 1047 m3. Ostomies arvioi, että pääosa kohteesta tehdään karsittuna rankana, ja jotkut kohdat kokopuuna. Näytti kuitenkin toteutuneen toisin päin. Hinta oli molemmille lajeille sama. Puustolle jäi tiheyttä vieläkin sen verran, että 5 vuoden päästä on edessä ensiharvennus. Muistelen usean palstan ”ammattimiehen” olleen kuvien perusteella sitä mieltä, että raivaussaha olisi oikea väline tällä kohteella. No, nyt tuli tehtyä hyvä ”raivaus”, hakkuutuloa tuli yli 20 k€ ja Metkat päälle. Olisi muuten ollut raivaussahalla aika iso työmaa…

    Tämän kohteen perusteella tuntuisi siltä, että rehevällä kasvupaikalla voisi puuta kasvatella alkuvaiheessa huomattavan tiheässä asennossa. 15 vuoden jälkeen energiapuuhakkuu ja 20 vuoden jälkeen ensiharvennus. Korkokannan ei tarvitse kummoinen olla, jotta tämä malli olisi kannattavin.

    Mutta, millaisia näkemyksiä palstalaisilla on energiapuun kysyntä- ja hintanäkymästä, sanotaan vaikka 15 vuotta eteenpäin? Itsellä on melko paljon ylitiheitä taimikoita, joissa vaihtoehtona olisi taimikonraivaus per heti, tai energiapuun korjuu 5-10 vuoden päästä.

  • Visakallo Visakallo

    Mikä kohta siellä Metkan ehdoissa on sellainen, mikä ohjaisi metsänomistajaa odottamaan korkeampaa tukea? Senhän saa joka tapauksessa, jos kohde yleensäkin täyttää Metkan ehdot, ja jos pienpuu korjataan talteen. Jos ei korjata, saa normaalin 200 euroa/ha.

    Kokenut kaiken tietää

    Silloin kun ensiharvennuspuusta sai sen kympin, ja tukea 450 eur/ ha, sillä oli ohjaavaa vaikutusta. Myin viimeisen kemeran sellaiselle, joka lupasi korjuun kemeran ollessa voimassa,  se teki liki kympin lisää motille, puusto oli metkaan liian järeää ja tuki olisi jäänyt kokonaan saamatta myöhemmässä korjuussa. Joskushan oli vielä se haketustukikin. Nyt pitäisikin kiiruusti saada energiaksi korjattavalle puulle vastaava tuki. Vähentäisi hyvän puun maahan niittoa, ja antaisi omatoimikorjaajille työtä, sekä energiahakkuisiin investoineille yrittäjille menestymisen mahdollisuuden nopeasti muuttuneessa markkinatilanteessa.

    suorittava porras suorittava porras

    Valitettavasti nämä energiapuuhun erikoistuneet yritykset tippuvat ensimmäisenä laudalta. Kannattavuus on ollut huono , investoinnit tuoreita ja lyhennykset vasta alussa. Noutaja tulee, kun työt ovat jo monilta loppuneet eikä kalusto sovellu isompien puiden käsittelyyn.

    Samalla kaavalla edetään ,kun edellisellä kerralla energiapuutouhun ajauduttua vastatuuleen. Halpaa rautaa tarjolla ja alueyrittäjille osaavaa työvoimaa yritystoiminnasta luopumaan joutuneista entisistä yrittäjistä.

    Samaan aikaan nuoret metsät jatkavat ränsistymistään ,kun teollisuudella on vara valita parhaat kohteet päältä. Huonommille ei riitä enää tekijöitä.

    Visakallo Visakallo

    Pienpuun korjuutuki on aikaisemmin hyödyttänyt huomattavasti enemmän metsäteollisuutta kuin metsänomistajia, koska sillä on saatu vähennettyä teollisuudelle soveltuvan ainespuun käyttöä energian tuotantoon. Nythän tämäkin näyttää menettävän merkityksensä, kun teollisuus hiljenee ja samalla ainespuun tarve. Suomeen on nyt tulossa alueita, joilta ei korjata enää lainkaan kuitupuuta teollisuudelle, vaan  pienpuu menee energiaksi, -jos sinnekään.

    pihkatappi pihkatappi

    Onneksi on korjuukalustoa ja lämpövoimalat. Tulisijojakin yleensä taloissa. Ei sitä tiedä minkälaisia aikoja kohta eletään ja sen takia metsäteollisuuskin elää kädestä suuhun.

    arto arto

    Loppu kesä mennyt naapuri kaupungissa raivaillessa niitä energia metsiä  koivua lyöty nurin urakalla kannot ollut yli 8 cm kesiverto. kuusikot ja muutama koivu aina jätetty raivauksille.0lisko yhteensä yli 40ha tehty . Omassa kaupungissa vielä energia menee kaupaksi.

    Kokenut kaiken tietää

    Otitko rivivitosen vai menikö hyvin vielä 545:lla?

    sikari sikari

    Se minun piti laittaa uuniin tulet. Sen verran ainakin täällä Savossa illat viilenee. Eiköhän se puu vaan talvenmittaan kulu joka puolella suomea ja keväällä tarvitaan taas uutta.

    Nostokoukku

    Sikari on rohkea mies, kun rohkeni tunnustaa, että lämmitti tupansa puita polttamalla. Kyllä nykyjään pitäisi käyttää sähkökeitintä. Puunpoltto on tappiollista.

    arto arto

    Suutin versio 545 FX 48cc pytyllä ja männällä. Ruotsin tutuilta hommattu. 200 HQ terällä. Hyvin kaatuu koivu eikä teho lopu. Ens viikolla 545 tunne menee normimetsäksi.

Esillä 10 vastausta, 991 - 1,000 (kaikkiaan 1,008)