Keskustelut Luonto Ilves ja muut suurpedot

  • Tämä aihe sisältää 1,167 vastausta, 51 ääntä, ja päivitettiin viimeksi sitten Nostokoukku toimesta.
Esillä 10 vastausta, 1,091 - 1,100 (kaikkiaan 1,167)
  • Ilves ja muut suurpedot

    Helsingin Sanomissa jatkuu kiihkeänä keskustelu ilveksen metsästyksestä. Toiset pitävät sitä aivan turhana huvituksena, toiset tarpeellisena kannan hallintana. Tänään kantaa ottaa entinen Luonnonsuojeluliiton puheenjohtaja Esko Joutsamo, joka ehdottaa riista- ja kala-asioiden siirtämistä maa- ja metsätalousministeriöstä ympäristöministeriöön. Eli Suomen Riistakeskuksen ohjaava viranomainen vaihtuisi. Porotalouden ja ammattikalastuksen Joutsamo säilyttäisi MMM:ssä.

    Asia liittyy laajempaan kehykseen eli suurpetopolitiikkaan. Ilveksen kanta on noussut selvästi, ilmeisesti myös ahman, koska niitä liikkuu nykyään etelässäkin. Suden ja karhun tilanne on melko hyvä, jopa niin että suden metsästystä on vaadittu tehostettavaksi.

    Meillä on ymmärtääkseni luontaiseen tilanteeseen nähden vähän suurpetoja, eli vähän suhteessa sorkkaeläinten määrään, koska ihminen haluaa ne pääosin itselleen. Ilves ja ahma ovat ne suurpedot joista haitat ovat vähäisemmät, joten niiden kantaa ainakin minä nostaisin edelleen. Kotieläinten kuten lampaiden suojaamiseen tarvitaan samaan aikaan hyviä keinoja, ja sitä yhtälöä ei ole ratkaistu.

    https://www.hs.fi/mielipide/art-2000009925409.html

  • suorittava porras suorittava porras

    Tuon kysymyksen voit heittää niille Itä-Suomen metsästäjille ,jotka ovat lopettaneet hirvitouhut. Saat varmasti vastaukset selkokielellä ,jos edellä olleiden kirjoitusten sisältö ei aukene.

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Voisiko Gla (tai joku muu tai Metsälehti)haastatella tiheän susialueen menestyneitä koirametsästäjiä? Jos on jotain erityisen toimivia konsteja käytössä niin voisi parhaat käytännöt levittää kaikille.

    Perko

    Miksi jahtia  pitää koirilla hoitaa,  kun ajoketjut ja passiampujat toimii  hyvin?

     

    Gla Gla

    ”Tuon kysymyksen voit heittää niille Itä-Suomen metsästäjille ,jotka ovat lopettaneet hirvitouhut. Saat varmasti vastaukset selkokielellä ,jos edellä olleiden kirjoitusten sisältö ei aukene.”

    Samalla voi kysyä metsänomistajilta syytä kuusen suosioon.

    Perko

    On älytöntä maksaa tuhontorjuntaluvista!

    Metsuri motokuski

    Jos metsänomistajat katsovat että susi asia on ”aivan sama” niin silloinhan he itse voivat hoitaa hirvi ja sorkkaeläin kannan kuntoon. Minulle sopii. On 40 vuotta tullut rämmittyä hirvien perässä syksyisin että voisihan sitä nämä hirviporukoiden ulkopuoliset metsänomistajat varmaan tehdä osansa. En usko että yksikään seura pistää vastaan että metsänomistaja haluaa osallistua jahteihin.

    Gla Gla

    Kerroin mielipiteeni susista, joten ainakaan sen perusteella ei tarvitse maalitolppia alkaa siirtää. Vertaan vain suhtautumista hirvituhoihin.

    Perko

    Byrokratian purkaminen on välttämätöntä. Metsänhoidon ja tuhotorjunnan  pitäisi olla luvista riippumaton ja maksuton. Metsänomistajien asemaa on heikennetty systeemissä, jossa heidän odotetaan kestävän huvimetsästykseen  saalistuotannon sekä luonnon että viranomaisten aiheuttamat rasitukset. Jos Suomi todella haluaa pitää metsänsä elinvoimaisina, tuhotorjunnan ja hirvikantojen hallinnan pitää perustua yhteistyöhön ja oikeudenmukaisuuteen – ei siihen, että omistajia rangaistaan ongelmista, joihin heillä ei ole varsinaista vaikutusvaltaa.

    Metsä on ”kansallinen aarre”, mutta sen hoito ei saa olla pelkkää yksityisten taloudellista uhrautumista. On aika asettaa metsänomistajien oikeudet ja velvollisuudet uuteen, reilumpaan tasapainoon.

    Metsuri motokuski

    On perkonkin syytä muuttaa ajatuksia. Hirvi kuuluu Suomen luontoon siinä kuin muutkin eläimet ja perkon metsät. Kannattaa sopeutua mikäli aikoo metsiä pitää. Meillä on hirvikannalle määrätty tavoitekannat ja niihin pyritään halusi perko sitä tai ei.

    Nostokoukku

    Sanaileeko Perko myyristä, kirjanpainajista vai hirvistä? Jos hirvistä, niin yhteistyössä sidosryhmien kanssa tavoitteita yritetään asettaa. Sille ei voi mitään, jos metsänomistajat kävelevät muiden sidosryhmien yli ja haluavat kasvattaa hirvikantaa. Metsänomistajat ovat riistajärjestöissä ylivoimaisesti suurin ryhmä, he käyttävät niissä valtaa ja päättävät myös hirvikannan koon.

Esillä 10 vastausta, 1,091 - 1,100 (kaikkiaan 1,167)