Keskustelut Metsänhoito Jatkuva kasvatus käytännössä.

Esillä 3 vastausta, 17,301 - 17,303 (kaikkiaan 17,303)
  • Jatkuva kasvatus käytännössä.

    Sain seurata vierestä erästä jatkuvan kasvatuksen ” koealaa”

    Eräs sijoittajayhtiö reilu 10 v sitten arveli säästävänsä uudistuskuluissa ja hakkuutti aika suuren kuvion tähän malliin.

    En ollut ainoa, joka tätä kävi ihmettelemässä, huonolaatuisia kuusen kärähköitä ja koivuja ehken 600 runkoa / ha.lla.

    Oli ihan mielenkiintoista seurata metsän kehitystä, tai oikeammin kehittämättömyyttä.

    En tiedä sanoa, kuka tämän pöljyyden lopulta huomasi ja tänä talvena oli tämä metsä käyty pistämässä aukoksi.

    Siinä meni toistakymmentä vuotta lähes hukkaan, tuskin kasvua oli tuolla kuviolla kiintoakaan ha.lla.

    Lieneekö ryhmäläisillä omakohtaista kokemusta tai näkemystä tästä kasvatus mallista ?

  • Perko

    Entisen Neuvostoliiton alueen ryöstöhakkuista ei kannata ottaa oppia, joten uusia harvennusmalleja ja puulajeja on tutkittava aivan muualta. Parhaat esimerkit kestävään metsänhoitoon löytyvätkin Keski-Euroopasta, kuten Saksasta, missä laajaa puulajivalikoimaa on kasvatettu vastuullisesti jo vuosisatojen ajan.

    suorittava porras suorittava porras

    …ja kuusikoille koitui täystuho jatkuvan harvennuksen seurauksena.

    Perko

    Siitäkin saa oppia.  Yksipuolinen  puusto  on  hyvin kokeiltu ja sitä on suomalaisissa  kokeiluissa laajasti edelleen lisätty.

Esillä 3 vastausta, 17,301 - 17,303 (kaikkiaan 17,303)