Keskustelut Metsänomistus Metsät ja Eduskuntavaalit 2027

Esillä 10 vastausta, 41 - 50 (kaikkiaan 54)
  • Metsät ja Eduskuntavaalit 2027

    Eduskuntavaalit ovat reilun vuoden päästä  18.4.2027. Vihreällä naamiovärillä maalattujen hyökkäysvaunujen telaketjujen kolina kuuluu ja näkyy jo päivittäin erityisesti Yle:llä Vaununjohtajan luukusta näkyy kypäräpäinen Kotiaho. Muualla rintamalla on vielä hiljaista. Minkälainen tulevaisuus odottaa Suomen metsätaloutta vaalien jälkeen, – onko sitä? Toteutuuko vaalitulos nykyisten ennusteiden mukaisesti, vai onko luvassa mahdollisesti yllätys?

  • Kurki Kurki

    En usko, että nykyisten puolueiden millään ryhmittymällä voitaisiin enää kääntää Suomen taloutta kestäväksi, sillä sellaista yhteisymmärrystä keinoista ei synny. Miten keskustapuolueelle kävi, kun Sipilä yritti saada kasvua käyntiin ja tasapainottaa taloutta. Kepu katosi melkein puoluekartalta. Sipilän hallituksen jälkeen uudella hallituksella oli jo ihan kaikki muu mielessä kuin talouden kuntoon saattaminen ja pääministeri ilmoitti. ”Rahaa on” ja tarkoitti velkarahaa.

    Ennen oli tällaisia umpikujaan ajautuneita tapauksia varten poliittisesti sitoutumaton virkamieshallitus ja voisi olla nykyäänkin, mutta kannatan Troikan kutsumista hoitamaan Suomen talouden kuntoon. Ei kannata odotella sitä hetkeä kuten Kreikassa kävi, että Suomi ei saisi enää lainaa markkinoilta.

    Kreikassa Troikka ensitöikseen laski julkisen sektorin palkkoja 40%.

    https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000001725568.html

     

    Nostokoukku

    Pullo-Kurjen täytyy lähteä ehdokkaaksi. Ja suoraan valtiovarain- ja työninisteriksi. Voi esitellä konstit millä julkiselle sektorille saadaan halpatyövoimaa. Töitä kun ei kenenkään kannata ostaa itselleen. Kyllä työllä on pystyttävä elämään.

    Kurki Kurki

    Nostokoukulta kysyn, miten paljon Kreikassa kuoli näitä, joilta leikattiin 40% palkoista, kun eivät pystyneet elämään?

    Nostokoukku

    Näytä Pullo-Kurki esimerkkiä. Lahjoita 40% tuloistasi pois.

    Kurki Kurki

    Minä en lisää julkisen sektorin velkaantumista, vaan tuotan sinne verotuloja. Maksa vain itse 40% enemmän veroja vapaaehtoisesti.

    Viime kesänä solmittu julkisen sektotin palkkasopimus nostaa palkkoja vajaa 10%. Se tekee lisää velkaa joka vuosi n. 3 miljardia, jos talous ei kasva.

    Eikö nämä palkankorotukset pitäisi perua?

    R.Ranta R.Ranta

    Suunnittelimme sairaalan labraa. Työntekijöitä oli kemistin lisäksi 13. Kysyin kemistiltä, montako työntekijää sinulla olisi, jos tämä olisi sinun liiketoimintaa. 4 – 6 oli vastaus.

    Sairaaloita hallinnoi lääketiedettä opiskelleet ei tuotantotaloutta opiskelleet, jota toiminnan tehokkuus eittämättä vaatisi. Sotehimmeli vie vaikka kaikki verotulot, eikä sekään riitä. Tämä himmeli tulisi perata himmelin sisältä. Tk:n puolella on läkäriin puolen vuoden jono. Naapurirakennuksessa yksityinen lääkäri voi ottaa vastaan potilaita 20 min välein eli 20 päivässä ja lääkäriajan saa samana päivänä ja huomenna voi valita jo itse ajan, koska haluaa mennä. Olisi todella mielenkiintoista tietää, kuinka monta potilasta tk:n puolella tuossa puolen vuoden jonossa on ja montakopotilasta tk:n puolella lääkäri ottaa vastaan päivässä? Yksityisellä puolella 20 ja oma  veikkaukseni on, että tk:n puolelle alle kymmenen.

    Saunamökkiin ei enää tarvitse hakea rakennuslupaa. Lupatyö ja tietenkin myös lupamaksut vähenivät. Siitä seurauksena lupamaksuja on vastaavasti  korotettava. Yksityisellä puolella tietenkin porukkaa vähennetään tai lomautetaan, kun työ vähenee.

    Julkisen puolen kirous on toiminnan tehottomuus. Yksityisellä puolella euro on sellainen konsultti, joka pitää huolen tehokkuudesta, mutta mutta mikä ja kuka julkisella puolella???

    Byrokraattus on sellainen peikko, että kun sille antaa pikkusormen, niin se vie koko käden ja peikosta on todella vaikea päästä eroon. Iso ongelma on myö se, että ilmaisia palveluja käytetään aina myös VÄÄRIN.

     

    Nostokoukku

    No tee Pullo-Kurki koe, Lahjoita tulosi pois. 10%:n palkankorotukset eivät vielä kompensoineet ostovoiman laskua, vuodesta 2014 alkaen ostovoima on laskenut.

    R.Ranta R.Ranta

    Velaksi emme voi elää pikässä juoksussa – eikö niin Nostokoukku.

    Yksityinen työnantaja palkkaa työntekijän vain, jos siitä työntekijästä jää yritykselle jotakin viivan alle. Eikö sen tulisi jokaiselle olla itsesatään selvyys, eikä  sillä ole mitään tekemistä sen kanssa, minkälaisella palkalla joku elää ja siinäkin on huomattavia eroja. Se vain valitettavasti on kylmä tosiasia. Sellainen yrittäjä, joka näin ei toimi, on hyvin pian entinen työnantaja. Sellaisen jolle tämä ei mene jakeluun, pitää itse ryhtyä työnanajaksi ja opiskella asia kantapään kautta.

    Eikä edellä mainittu missään nimessä tarkoita, ettei työntekijä olisi kaikella kunnioituksella palkkaansa ansainnut.

    Kurki Kurki

    Beljakovilaisen Nostokoukun talouspolitiikalla kyllä päädytään Troikan syliin takuuvarmasti.

    Kurki Kurki

    En jättäisi monimutkaisia isoja kunnostusojitus- tai ennallistamishankkeita pelkästään maanomistajien osaamisen varaan. Ei hankkeet toteudu ilman tukea, jos ne ovat tilarajoja ylittäviä. Suometsissä on monenlaista huomioitavaa.

    Mihinkähän ketjuun tämän siirtäisi?

    Minulla on tuossa yksi kohde, johon on jo vanhalla turvepellolla kasvavan metsän viereen tehty ojitusmätästystä 4 ojan verran 10m välein, jolla jo männyntaimikko eikä ojien vesiä johdettu mihinkään, mutta ojien pohjilla ei juurikaan vettä. (ottaa pulloon vesinäytteitä).

    Ensi kesänä olisi tarkoitus itse leventää suolle päin ojitusmätästystä samalla kaavalla eli ojan vesiä ei johdeta mihinkään. Ojan penkat olisivat ojamaat tasaisesti levitettyinä ojan molemmin puolin vähän korkeammalla. Tuo vanha pelto ojavälillä 15 m kasvaa hyvin mäntyä ja koivua, joten koko suo näyttäisi olevan kannattava ojituskohde.

     

Esillä 10 vastausta, 41 - 50 (kaikkiaan 54)