Mikä metsässä puhuttaa juuri nyt? Kuukausittain ilmestyvässä Metsälehden uutiskirjeessä perehdymme metsäalan kuumimpiin puheenaiheisiin. Kun tilaat Metsälehden uutiskirjeen, annat samalla luvan Metsälehdelle lähettää sinulle muita metsään liittyviä viestejä. Voit muuttaa suostumustasi milloin tahansa.
Y5 lomakkeella muutos varmaankin onnistuu. Yleensä on jo perustamislomakkeella heti ilmoitettu haluttu nimi (esim jos kiinteistön nimi vaikkapa Pahka, niin yhtymän nimeksi Metsäyhtymä Pahka). Onhan se paljon kätevämpää kuin että yhtymän nimessä on koko osakkaiden nimilitania.
Nähtävästi metsäyhtymän muodostumisen ja y-tunnuksen perustamisen jälkeen tietoa ylläpitää patentti- ja rekisterihallitus, vaikka metsäyhtymä muodostuu verottajan aloitteesta.
”Metsäyhtymä syntyy, kun vähintään kaksi henkilöä omistaa yhdessä metsää. Metsäyhtymä muodostuu esimerkiksi silloin, kun metsä on vanhempien ja lasten tai sisarusten yhteisomistuksessa. Verohallinto muodostaa tällaisesta metsäkiinteistön omistuksesta metsäyhtymän. Samat omistajat muodostavat kaikkien samoin osuuksin omistamiensa tilojen osalta yhden metsäyhtymän.”
Niin siis y-lomakkeella tieto ilmoitetaan PRH ja verohallinnon yhteisen rekisterin kautta mutta siten että tieto menee ainoastaan verohallintoon. Samalla se hoituu kun hakeutuu alv-velvolliseksi ja on helppo tehdä siinä vaiheessa heti kun verohallinto on ensin muodostanut y-tunnuksen.
Sinun täytyy olla kirjautunut vastataksesi tähän aiheeseen.
Sinun täytyy olla kirjautunut vastataksesi tähän aiheeseen.
Kirjaudu sisään