Keskustelut Metsänomistus Miten Suomen talous saadaan kasvuun?

Esillä 10 vastausta, 2,051 - 2,060 (kaikkiaan 3,782)
  • Miten Suomen talous saadaan kasvuun?

    Tänään ilmestyi Kauppalehdessä Kari Stadighin haastattelu, jossa hän käy läpi Suomen talouden tilannetta ja vallitsevaa ajattelua.

    Haastattelu keskeisimpiä sanomia ovat:

    Kepulainen koko maa on pidettävä asuttuna-ajattelu tuottaa äärimmäisen kalliin rakenteen. Sote-ratkaisu on esimerkki tästä jättimäisestä kustannustsunamista.

    Toinen ja Stadghin mielestä vielä velkaantumistakin pidempään Suomen kasvua jäytänyt politiikka on periaate siitä, että koko Suomi pidetään asuttuna. Stadighin mukaan se hajauttaa resursseja kasvun kannalta epäoptimaalisesti ja antaa vääränlaisen lupauksen kansalaisille.

    ”Tämä kepulainen periaatehan on maksanut miljardeja Suomelle ja syönyt meidän kasvuamme. Nyt kun maa on köyhtynyt velan kasvun myötä, niin lupaus on liian kallis tälle maalle. Sen lisäksi aiheutamme inhimillistä surua, koska muuttotappiokunnilla suomalaisten ainoa varallisuus ovat asunnot ja on luonnollista, että niiden hinnat laskevat hyvin pitkän aikaa myös tulevaisuudessa”, Stadigh sanoo.”

    Pääministerinä toimineen kassanhoitajan kokemattomuus talousasioissa johti holtittomaan velanottoon.

    Taloustieteilijät ja erilaisten ajatushautomoiden ekonomisteiksi naamioituneet edunvalvojat keskittyvät lähinnä velkaantumisen ja tulonjaon vatvomiseen.

    ”Suomessa verokeskustelu on pääosin varovaista. Muutokset ovat marginaalisia ja niitä punnitaan velkaantumisen sekä tulonjaon näkökulmasta. Stadighin näkemyksen mukaan kasvunäkökulma pitäisi olla vahvemmin esillä.”

    Haastattelussa tulee vahvasti esille verotuksen vaikutus riskinottoon. Yrittäminen on tukahdutettu verottamalla se kuoliaaksi.

    ”Kotimaisille omistajille olennaisia ovat yhtiöverotus, perintöverotus ja osinkojen verotus. Näiden kaikkien täytyisi olla selvästi palkkaverotusta matalampia, koska palkkatyön ja omistamisen ero on se, että omistaja ottaa valtavan riskin. Korkea verotus vähentää riskinottohalua”, Stadigh sanoo.

    Periaatteessa esimerkiksi pörssiyhtiön voittoon voidaan katsoa iskevän kaksinkertainen vero, kun ensin siitä maksetaan yhtiövero ja jaetusta osingosta pääomatulovero. Näin laskien veroaste on 40 prosentin luokkaa. Palkkatulojen osalta veroaste kohoaa vastaaviin lukemiin 90 000 euron vuosiansioista lähtien.

    Stadighin ajattelussa sekä pääomiin että ansioihin kohdistuvat verot ovat siis liian korkealla. Niin ikään arvonlisävero, joka nousi Suomessa syyskuun alussa EU:nkin katsannossa lähes kärkeen, 25,5 prosenttiin.

    ”Jos minä valmistan kengät ja myyn ne sinulle ja joku ottaa siitä neljänneksen veroa, niin sehän on absurdi ajatus. Tämähän on kuin bensaverotus aikanaan. Että pääosa on kohta veroa”, Stadigh ihmettelee.

    Yksikään puolue ei kuitenkaan tällä hetkellä aja Stadighin maalaamaa rohkeaa verouudistusta. Enemmistö ekonomisteistakaan ei näin pitkälle menisi ja valtiovarainministeriön virkamiehet luultavasti varoittaisivat luottoluokituksen heikentymisestä, kun veroalen ennakoitaisiin syövän lyhyellä tähtäimellä verotuloja.

    ”Ei tällä hetkellä veroreformia kukaan suunnittele, vaan haetaan lisää verotuskohteita. Sehän johtuu siitä, että on eletty yli varojen ja ollaan epätoivoisia, miten saadaan valtiontalous kuntoon. Helpointa on verottaa lisää.”

    Entäpä ne ekonomistit, joista osa jopa suosittelee alv:n korottamista?

    ”He keskustelevat vain siitä, mitkä ovat verojen välittömät vaikutukset. Luulen, että he eivät välttämättä tiedä asiasta tarpeeksi, koska huippukorkeita arvonlisäveroja on ollut taloushistorian katsannossa aika lyhyen aikaa”, Stadigh väittää.

    Stadighin näkemykset ovat selkeän talouskasvumyönteisiä ja kannatan etenkin verotukseen liittyviä reippaita muutoksia. Meidän on pakko siirtyä keskusjohtoisesta näivettävästä sosialismista avoimemman ja yritysystävällisemmän talouden aikaan.

  • Visakallo Visakallo

    Turkki joutui Venäjän kanssa suurempiin sotiin seitsemän kertaa, mutta liityttyään Naton jäseneksi 1952 sodat loppuivat. Jännitteitä toki maiden välillä on, mutta Turkin oma sotilasvoima on tänä päivänä sitä luokkaa, että olisi Venäjän taholta sulaa hulluutta alkaa Turkkia vastaan sotimaan. Turkki pystyy sotilaallisen voimansa ansiosta käymään Venäjän kanssa asiallisia keskusteluja ja kauppaa. Suomella ei vielä ole vastaavia resursseja, mutta suunta on kuitenkin nyt oikea. Sitten kun olemme sotilaallisesti tarpeeksi vahvoja, voidaan kanssakäymistä Venäjän kanssa vähitellen palauttaa.

    Tolopainen Tolopainen

    Suomen ja Venäjän suhteet riippuu kehityksestä Venäjällä, niin kauan kuin militaristinen laajentumispolitiikka jatkuu suhteita ei voi palauttaa. Normalisoituminen vaatii aikaa vuosikymmeniä.

    Onneksi puna-armeija on niin heikossa hapessa, että hyökkäilee enää kolmen sotilaan ryhmissä, tappioiden pienentämiseksi.

    Metsuri motokuski

    Uskon että normalisoituminen alkaa parissa vuodessa mutta se vaatii johdon muutoksen Venäjällä. Se ei riitä että Putin poistuu ja joku vastaava tulee tilalle. Mutta jos suurempi muutos tapahtuu niin normalisointi tapahtuu nopeasti.

    mehtäukko

    Rytäkässä oligarkkien omaisuus sosialisoidaan osan hyppiessä ikkunoista. Jos kansa saa rauhantahtoaan läpi ja tautitilaa suitsittua, laiva voi kääntyä hitaasti. Radikaali vallanvaihto alkaisi vaikuttaa nopeasti, ja se olisi kaikkien etu.

    narisija

    Tuskin Venäjällä on mitään kiirettä alkaa Suomea nuoleskelemaan, olipa siellä johto minkäläinen tahansa.

    mehtäukko

    Nuoleskelusta ei olekaan kysymys. Ennen kuin putlerismi saa selkäänsä ja tunnustetaan ensin itselleen järjettömät ylilyönnit, alkaa tervehtyminen.

    Tolopainen Tolopainen

    Neuvostoliittoa pidettiin ikuisena, se kaatui lopulta helposti. Nykyhallinto Venäjällä on huomattavasti kapeammalla pohjalla, yhden miehen varassa. Kun verisuoni napsahtaa diktaattorin  päässä poikki, valtio on kaaoksessa nopeasti. Putin on jo vanhempi kuin mitä miehet yleensä Venäjällä elävät. Tehtävä ei ole vanhalle miehelle helppo.

    Makarov

    Venäjä on niin epävakaa maa että ei sinne yritykset lähde vaikka kuinka narisija toivoisi. Yritykset hakeutuvat sellaiseen ympäristöön missä tulevaisuus on ennustettavissa  eli tässä tapauksessa länttä kohti.

    mehtäukko

    Ohhoh tätä viisautta. Mainilan tekosyillähän putleri nytkin manipuloi kansaansa, että dronet muka tulevat Suomesta.

    Tolopainen Tolopainen

    Narisija tervemenoa Venäjälle. Siellä tarvitaan  päteviä miinanpolkijoita. Venäjälle ei muuten viety mitään ennenkuin rahat oli yrityksen tilillä. Niin luotettava kauppakumppani se oli.

Esillä 10 vastausta, 2,051 - 2,060 (kaikkiaan 3,782)