Keskustelut Metsänomistus Miten Suomen talous saadaan kasvuun?

Esillä 10 vastausta, 2,711 - 2,720 (kaikkiaan 3,851)
  • Miten Suomen talous saadaan kasvuun?

    Tänään ilmestyi Kauppalehdessä Kari Stadighin haastattelu, jossa hän käy läpi Suomen talouden tilannetta ja vallitsevaa ajattelua.

    Haastattelu keskeisimpiä sanomia ovat:

    Kepulainen koko maa on pidettävä asuttuna-ajattelu tuottaa äärimmäisen kalliin rakenteen. Sote-ratkaisu on esimerkki tästä jättimäisestä kustannustsunamista.

    Toinen ja Stadghin mielestä vielä velkaantumistakin pidempään Suomen kasvua jäytänyt politiikka on periaate siitä, että koko Suomi pidetään asuttuna. Stadighin mukaan se hajauttaa resursseja kasvun kannalta epäoptimaalisesti ja antaa vääränlaisen lupauksen kansalaisille.

    ”Tämä kepulainen periaatehan on maksanut miljardeja Suomelle ja syönyt meidän kasvuamme. Nyt kun maa on köyhtynyt velan kasvun myötä, niin lupaus on liian kallis tälle maalle. Sen lisäksi aiheutamme inhimillistä surua, koska muuttotappiokunnilla suomalaisten ainoa varallisuus ovat asunnot ja on luonnollista, että niiden hinnat laskevat hyvin pitkän aikaa myös tulevaisuudessa”, Stadigh sanoo.”

    Pääministerinä toimineen kassanhoitajan kokemattomuus talousasioissa johti holtittomaan velanottoon.

    Taloustieteilijät ja erilaisten ajatushautomoiden ekonomisteiksi naamioituneet edunvalvojat keskittyvät lähinnä velkaantumisen ja tulonjaon vatvomiseen.

    ”Suomessa verokeskustelu on pääosin varovaista. Muutokset ovat marginaalisia ja niitä punnitaan velkaantumisen sekä tulonjaon näkökulmasta. Stadighin näkemyksen mukaan kasvunäkökulma pitäisi olla vahvemmin esillä.”

    Haastattelussa tulee vahvasti esille verotuksen vaikutus riskinottoon. Yrittäminen on tukahdutettu verottamalla se kuoliaaksi.

    ”Kotimaisille omistajille olennaisia ovat yhtiöverotus, perintöverotus ja osinkojen verotus. Näiden kaikkien täytyisi olla selvästi palkkaverotusta matalampia, koska palkkatyön ja omistamisen ero on se, että omistaja ottaa valtavan riskin. Korkea verotus vähentää riskinottohalua”, Stadigh sanoo.

    Periaatteessa esimerkiksi pörssiyhtiön voittoon voidaan katsoa iskevän kaksinkertainen vero, kun ensin siitä maksetaan yhtiövero ja jaetusta osingosta pääomatulovero. Näin laskien veroaste on 40 prosentin luokkaa. Palkkatulojen osalta veroaste kohoaa vastaaviin lukemiin 90 000 euron vuosiansioista lähtien.

    Stadighin ajattelussa sekä pääomiin että ansioihin kohdistuvat verot ovat siis liian korkealla. Niin ikään arvonlisävero, joka nousi Suomessa syyskuun alussa EU:nkin katsannossa lähes kärkeen, 25,5 prosenttiin.

    ”Jos minä valmistan kengät ja myyn ne sinulle ja joku ottaa siitä neljänneksen veroa, niin sehän on absurdi ajatus. Tämähän on kuin bensaverotus aikanaan. Että pääosa on kohta veroa”, Stadigh ihmettelee.

    Yksikään puolue ei kuitenkaan tällä hetkellä aja Stadighin maalaamaa rohkeaa verouudistusta. Enemmistö ekonomisteistakaan ei näin pitkälle menisi ja valtiovarainministeriön virkamiehet luultavasti varoittaisivat luottoluokituksen heikentymisestä, kun veroalen ennakoitaisiin syövän lyhyellä tähtäimellä verotuloja.

    ”Ei tällä hetkellä veroreformia kukaan suunnittele, vaan haetaan lisää verotuskohteita. Sehän johtuu siitä, että on eletty yli varojen ja ollaan epätoivoisia, miten saadaan valtiontalous kuntoon. Helpointa on verottaa lisää.”

    Entäpä ne ekonomistit, joista osa jopa suosittelee alv:n korottamista?

    ”He keskustelevat vain siitä, mitkä ovat verojen välittömät vaikutukset. Luulen, että he eivät välttämättä tiedä asiasta tarpeeksi, koska huippukorkeita arvonlisäveroja on ollut taloushistorian katsannossa aika lyhyen aikaa”, Stadigh väittää.

    Stadighin näkemykset ovat selkeän talouskasvumyönteisiä ja kannatan etenkin verotukseen liittyviä reippaita muutoksia. Meidän on pakko siirtyä keskusjohtoisesta näivettävästä sosialismista avoimemman ja yritysystävällisemmän talouden aikaan.

  • Apli

    Ruotsin hallitukselta miljardiale | MTV Uutiset

    Ruotsissa mennään vähän erilailla, ruoan alv puolittuu, ja sähköveroa lasketaan vaikka ruotsissa on euroopan 2 halvin sähkö, lisäksi verohelpotuksia saa mm eläkeläiset..

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Pitkittyneessä taudissa tai vammassa joutuu sairauspäivärahalle joka on kyllä selvästi pienempi kuin palkka. Kelan laskuri tuottaa esimerkiksi 2000 euron palkalle sairausajan päivärahaa bruttona 1280 euroa kuussa.

    mehtäukko

    Kallen on mutulla tyhjänpäivästä mölytä nyky hallitusta vain vastaan. Paljon ovat tehneet, mutta sokeat ei näe kiitosta mistään!

    AJ. Kun henkilö varautuu aikanaan omilla vakuutuksilla lisäturvaan, ei putoa mihinkään loukkoon.

    Apli

    Jos maassa on yli 300000 työtöntä työnhakijaa niin mihin me tarvitsemme työperäistä maahanmuuttoa? Ja todennäköisesti työttömien määrä vaan kasvaa melkoisesti lisää, lähes joka päivä saa lukea muutosneuvotteluista..

    Metsuri motokuski

    Siihen että saamme työkelpoista väestöä. Eihän noissa 300 000 olen kuin kourallinen sellaisia jotka todella ovat työkykyisiä. Myös Suomen väestörakenne pienen syntyvyyden vuoksi on sellainen että työtätekevän väestön vähenee suhteessa vanhusväestön määrään.  Suomi tarvitsee työtätekevää maahanmuuttoa noin 30 000 henkilöä vuodessa. Ei yhtään sellaista maahanmuuttoa joka siirtyy suoraan tukien varaan eläjiksi.

    Visakallo Visakallo

    Olen Metsuri motokuskin kanssa täysin samaa mieltä. Omalla seutukunnallakin on tilanne, että talous pyörii jo hyvin pitkälti työtätekevien maahanmuuttajien varassa. Tehtaat, ruokapaikat, hoitolaitokset, kotihoito, siivous, matkailu, marjatilat, metsänhoito, maatalous, rakentaminen, ja tällä hetkellä myös metsämarjojen ja sienten keräys jalostettavaksi joutuisivat suuriin vaikeuksiin, tai jopa loppuisi kokonaan, jos nyt työssä olevat maahanmuuttajat poistuisivat. Melko sokean pitää ihmisen olla, jos ei tätä tosiasiaa ympärillään näe.

    mehtäukko

    ”…Ei yhtään sellaista maahanmuuttoa joka siirtyy suoraan tukien varaan eläjiksi…”

    Mutta eikös politiikka ollut aiempien vihervasemmisto hallitusten aikana juuri elintasopakolaisten hyysäämistä. Löytyi asunnot, tekohampaat, ostoliput vaatekauppoihin, jne. Tämän hallituksen aikana moni asia on muutettu oikeinpäin, mutta mitkä ovat mielipiteet…?

    Metsuri motokuski

    Niinhän se on ollut mutta heille enemmän merkitsee humanit ajatukset kuin arki realismi.

    Visakallo Visakallo

    Täälläpäin ”mainostamani mamut” ostelevat taloja ja asuntoja, ja perustavat omia yrityksiä. Metsiäkin kysyvät ostaakseen. Eli eivät näyttäisi olevan muuttamassa mihinkään.

    Apli

    Onko Visalla tai Metsuri Motokuskilla ajatuksia mitä tälle kasvavalle suomessa olevalle työttömien joukolle pitäisi tehdä? Kun haluatte lisää maahanmuuttoa.

Esillä 10 vastausta, 2,711 - 2,720 (kaikkiaan 3,851)