Keskustelut Metsänomistus Miten Suomen talous saadaan kasvuun?

Esillä 10 vastausta, 2,911 - 2,920 (kaikkiaan 3,861)
  • Miten Suomen talous saadaan kasvuun?

    Tänään ilmestyi Kauppalehdessä Kari Stadighin haastattelu, jossa hän käy läpi Suomen talouden tilannetta ja vallitsevaa ajattelua.

    Haastattelu keskeisimpiä sanomia ovat:

    Kepulainen koko maa on pidettävä asuttuna-ajattelu tuottaa äärimmäisen kalliin rakenteen. Sote-ratkaisu on esimerkki tästä jättimäisestä kustannustsunamista.

    Toinen ja Stadghin mielestä vielä velkaantumistakin pidempään Suomen kasvua jäytänyt politiikka on periaate siitä, että koko Suomi pidetään asuttuna. Stadighin mukaan se hajauttaa resursseja kasvun kannalta epäoptimaalisesti ja antaa vääränlaisen lupauksen kansalaisille.

    ”Tämä kepulainen periaatehan on maksanut miljardeja Suomelle ja syönyt meidän kasvuamme. Nyt kun maa on köyhtynyt velan kasvun myötä, niin lupaus on liian kallis tälle maalle. Sen lisäksi aiheutamme inhimillistä surua, koska muuttotappiokunnilla suomalaisten ainoa varallisuus ovat asunnot ja on luonnollista, että niiden hinnat laskevat hyvin pitkän aikaa myös tulevaisuudessa”, Stadigh sanoo.”

    Pääministerinä toimineen kassanhoitajan kokemattomuus talousasioissa johti holtittomaan velanottoon.

    Taloustieteilijät ja erilaisten ajatushautomoiden ekonomisteiksi naamioituneet edunvalvojat keskittyvät lähinnä velkaantumisen ja tulonjaon vatvomiseen.

    ”Suomessa verokeskustelu on pääosin varovaista. Muutokset ovat marginaalisia ja niitä punnitaan velkaantumisen sekä tulonjaon näkökulmasta. Stadighin näkemyksen mukaan kasvunäkökulma pitäisi olla vahvemmin esillä.”

    Haastattelussa tulee vahvasti esille verotuksen vaikutus riskinottoon. Yrittäminen on tukahdutettu verottamalla se kuoliaaksi.

    ”Kotimaisille omistajille olennaisia ovat yhtiöverotus, perintöverotus ja osinkojen verotus. Näiden kaikkien täytyisi olla selvästi palkkaverotusta matalampia, koska palkkatyön ja omistamisen ero on se, että omistaja ottaa valtavan riskin. Korkea verotus vähentää riskinottohalua”, Stadigh sanoo.

    Periaatteessa esimerkiksi pörssiyhtiön voittoon voidaan katsoa iskevän kaksinkertainen vero, kun ensin siitä maksetaan yhtiövero ja jaetusta osingosta pääomatulovero. Näin laskien veroaste on 40 prosentin luokkaa. Palkkatulojen osalta veroaste kohoaa vastaaviin lukemiin 90 000 euron vuosiansioista lähtien.

    Stadighin ajattelussa sekä pääomiin että ansioihin kohdistuvat verot ovat siis liian korkealla. Niin ikään arvonlisävero, joka nousi Suomessa syyskuun alussa EU:nkin katsannossa lähes kärkeen, 25,5 prosenttiin.

    ”Jos minä valmistan kengät ja myyn ne sinulle ja joku ottaa siitä neljänneksen veroa, niin sehän on absurdi ajatus. Tämähän on kuin bensaverotus aikanaan. Että pääosa on kohta veroa”, Stadigh ihmettelee.

    Yksikään puolue ei kuitenkaan tällä hetkellä aja Stadighin maalaamaa rohkeaa verouudistusta. Enemmistö ekonomisteistakaan ei näin pitkälle menisi ja valtiovarainministeriön virkamiehet luultavasti varoittaisivat luottoluokituksen heikentymisestä, kun veroalen ennakoitaisiin syövän lyhyellä tähtäimellä verotuloja.

    ”Ei tällä hetkellä veroreformia kukaan suunnittele, vaan haetaan lisää verotuskohteita. Sehän johtuu siitä, että on eletty yli varojen ja ollaan epätoivoisia, miten saadaan valtiontalous kuntoon. Helpointa on verottaa lisää.”

    Entäpä ne ekonomistit, joista osa jopa suosittelee alv:n korottamista?

    ”He keskustelevat vain siitä, mitkä ovat verojen välittömät vaikutukset. Luulen, että he eivät välttämättä tiedä asiasta tarpeeksi, koska huippukorkeita arvonlisäveroja on ollut taloushistorian katsannossa aika lyhyen aikaa”, Stadigh väittää.

    Stadighin näkemykset ovat selkeän talouskasvumyönteisiä ja kannatan etenkin verotukseen liittyviä reippaita muutoksia. Meidän on pakko siirtyä keskusjohtoisesta näivettävästä sosialismista avoimemman ja yritysystävällisemmän talouden aikaan.

  • A.Jalkanen A.Jalkanen

    Osmo Soininvaaran blogissa on uusimmissa julkaisuissa laajaa pohdintaa hyvinvointivaltion säilymisen mahdollisuuksista. http://www.soininvaara.fi

    Kalle Kehveli Kalle Kehveli

    Mitä tule kansatalouteen niin onhan usa ehdottomasti suurin kansatalous. Kiina tulee toisena ja Venäjä siellä jossain. 

    Kansantalouden koolla ei ole mitään merkitystä, jos se pyörii velalla. Vain sellaiset maat, joilla on enemmän varoja kuin velkaa ovat vahvoja.

    narisija

    Petteri haluaa tehdä perintöverolle jotakin, mitä luulisitte Petterin haluavan sille tehdä?

    Scientist Scientist

    Talouden mittarit kuten bkt ovat vähän tyhmiä siinä mielessä että ne mittaavat vain rahan liikettä. Eli jos ostamme toisistamme asunnot ristiin ja liikutamme rahaa BKT kasvaa paljon vaikka ei tuoteta mitään. Kiina ja Intia lienevät todellisuudessa maailman suurimpia talouksia jo väestössä vuoksi. Kiinalla myös paljon luonnonvaroja kuten Venäjällä.

     

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Erittäin hyvä artikkeli ja katsomisen arvoinen Nallen haastattelu.

    http://www.iltalehti.fi/politiikka/a/82e3108b-14fd-46a2-883a-de108733e915

    käpysonni käpysonni

    Joo, erityisesti Nostokoukulle hyvää luettavaa.

    Kalle Kehveli Kalle Kehveli

    Talousrikolliset puhuvat mitä sylki suuhun tuo, kunhan se ajaa heidän etuaan.

    Nostokoukku

    Bkt kasvaa myös hyvin, jos iso öljytankkeri katkeaa Ahvenanmaan edustalla. Jälkien siivoaminen aiheuttaa toimeliaisuutta ja raha liikkuu.

    Kalle Kehveli Kalle Kehveli

    Petteri haluaa tehdä perintöverolle jotakin, mitä luulisitte Petterin haluavan sille tehdä?

    Petteri haluaa, ettei yli 100.000 €:n ylittävältä osalta perintöveroa mene lainaan. Köyhät maksakoot.

    Nostokoukku

    Jos aikaisempi linja pitää, niin miljoonaperinnöistä ei mene veroa, muutaman tonnin perinnöistä kireämpi vero. Mutta Orpo-Petterin täytyy kysyä vielä ennen päätöksentekoa  Ek:n mielipide ja neuvot.

Esillä 10 vastausta, 2,911 - 2,920 (kaikkiaan 3,861)