Keskustelut Metsänomistus Miten Suomen talous saadaan kasvuun?

Esillä 8 vastausta, 3,911 - 3,918 (kaikkiaan 3,918)
  • Miten Suomen talous saadaan kasvuun?

    Tänään ilmestyi Kauppalehdessä Kari Stadighin haastattelu, jossa hän käy läpi Suomen talouden tilannetta ja vallitsevaa ajattelua.

    Haastattelu keskeisimpiä sanomia ovat:

    Kepulainen koko maa on pidettävä asuttuna-ajattelu tuottaa äärimmäisen kalliin rakenteen. Sote-ratkaisu on esimerkki tästä jättimäisestä kustannustsunamista.

    Toinen ja Stadghin mielestä vielä velkaantumistakin pidempään Suomen kasvua jäytänyt politiikka on periaate siitä, että koko Suomi pidetään asuttuna. Stadighin mukaan se hajauttaa resursseja kasvun kannalta epäoptimaalisesti ja antaa vääränlaisen lupauksen kansalaisille.

    ”Tämä kepulainen periaatehan on maksanut miljardeja Suomelle ja syönyt meidän kasvuamme. Nyt kun maa on köyhtynyt velan kasvun myötä, niin lupaus on liian kallis tälle maalle. Sen lisäksi aiheutamme inhimillistä surua, koska muuttotappiokunnilla suomalaisten ainoa varallisuus ovat asunnot ja on luonnollista, että niiden hinnat laskevat hyvin pitkän aikaa myös tulevaisuudessa”, Stadigh sanoo.”

    Pääministerinä toimineen kassanhoitajan kokemattomuus talousasioissa johti holtittomaan velanottoon.

    Taloustieteilijät ja erilaisten ajatushautomoiden ekonomisteiksi naamioituneet edunvalvojat keskittyvät lähinnä velkaantumisen ja tulonjaon vatvomiseen.

    ”Suomessa verokeskustelu on pääosin varovaista. Muutokset ovat marginaalisia ja niitä punnitaan velkaantumisen sekä tulonjaon näkökulmasta. Stadighin näkemyksen mukaan kasvunäkökulma pitäisi olla vahvemmin esillä.”

    Haastattelussa tulee vahvasti esille verotuksen vaikutus riskinottoon. Yrittäminen on tukahdutettu verottamalla se kuoliaaksi.

    ”Kotimaisille omistajille olennaisia ovat yhtiöverotus, perintöverotus ja osinkojen verotus. Näiden kaikkien täytyisi olla selvästi palkkaverotusta matalampia, koska palkkatyön ja omistamisen ero on se, että omistaja ottaa valtavan riskin. Korkea verotus vähentää riskinottohalua”, Stadigh sanoo.

    Periaatteessa esimerkiksi pörssiyhtiön voittoon voidaan katsoa iskevän kaksinkertainen vero, kun ensin siitä maksetaan yhtiövero ja jaetusta osingosta pääomatulovero. Näin laskien veroaste on 40 prosentin luokkaa. Palkkatulojen osalta veroaste kohoaa vastaaviin lukemiin 90 000 euron vuosiansioista lähtien.

    Stadighin ajattelussa sekä pääomiin että ansioihin kohdistuvat verot ovat siis liian korkealla. Niin ikään arvonlisävero, joka nousi Suomessa syyskuun alussa EU:nkin katsannossa lähes kärkeen, 25,5 prosenttiin.

    ”Jos minä valmistan kengät ja myyn ne sinulle ja joku ottaa siitä neljänneksen veroa, niin sehän on absurdi ajatus. Tämähän on kuin bensaverotus aikanaan. Että pääosa on kohta veroa”, Stadigh ihmettelee.

    Yksikään puolue ei kuitenkaan tällä hetkellä aja Stadighin maalaamaa rohkeaa verouudistusta. Enemmistö ekonomisteistakaan ei näin pitkälle menisi ja valtiovarainministeriön virkamiehet luultavasti varoittaisivat luottoluokituksen heikentymisestä, kun veroalen ennakoitaisiin syövän lyhyellä tähtäimellä verotuloja.

    ”Ei tällä hetkellä veroreformia kukaan suunnittele, vaan haetaan lisää verotuskohteita. Sehän johtuu siitä, että on eletty yli varojen ja ollaan epätoivoisia, miten saadaan valtiontalous kuntoon. Helpointa on verottaa lisää.”

    Entäpä ne ekonomistit, joista osa jopa suosittelee alv:n korottamista?

    ”He keskustelevat vain siitä, mitkä ovat verojen välittömät vaikutukset. Luulen, että he eivät välttämättä tiedä asiasta tarpeeksi, koska huippukorkeita arvonlisäveroja on ollut taloushistorian katsannossa aika lyhyen aikaa”, Stadigh väittää.

    Stadighin näkemykset ovat selkeän talouskasvumyönteisiä ja kannatan etenkin verotukseen liittyviä reippaita muutoksia. Meidän on pakko siirtyä keskusjohtoisesta näivettävästä sosialismista avoimemman ja yritysystävällisemmän talouden aikaan.

  • A.Jalkanen A.Jalkanen

    Yhdysvallat yrittää laittaa ydinaseiden ja islamilaisen uskonnon leviämisen kuriin maailmassa

    Tai yrittävät puolustaa juutalaisten ts. Israelin etuja Lähi-Idässä. Kai arabeilla on oikeus takapajuiseeen uskontoonsa, jos vain osaavat olla rauhassa naapureiden kanssa ja ilman ydinaseita. Jenkit ovat huolissaan että Euroopassa ei kyetä pitämään rajoja kiinni. Voi pitää paikkansakin, mutta emme tarvitse heitä tänne neuvomaan.

    Kurki Kurki

    Aina kun USA sotii lähi-idässä, niin se tietää paljon lisää pakolaisia Eurooppaan.

    Milloin niin on tapahtunut?

    Eikö ne miljoonat pakolaiset viimeksi tulleet Syyriasta, kun Venäjä pommitti siellä siviilejä?

    Rukopiikki

    Irakin sota 2003 aloitti suuren pakolaiskriisin. Gaddafin Libya taas tulppasi pakolaiset Afrikan suunnalta. Mutta USA:n piti saada Gaddafi syrjäytettyä.  USA on ollut kyynärpäitä myöten myös Syyrian sodassa.

    Kurki Kurki

    Ja Venäjän pommitukset Assadin hallinnon aikana ei aiheuttanut pakolaisaaltoa Turkkiin ja sieltä Eurooppaan.

    Rukopiikki

    Vain yksi osa suuressa sopassa. Oisi sieltä muutenkin lähdetty isisiä pakoon.  Suuret pakolaismassat lähti liikkeelle jo Irakin sodan myötä. Gaddafin syrjäytyksen myötä Libya vajosi sekasortoon ja pakolaisia alkoi tulla välimerelle.

    Rukopiikki

    Varmasti on moni USA:n pommituksissakin Syyriassa tönönsä menettänyt ja päättänyt lähteä. Vähän väliähän USA on syyriaa pommittanut. Ihmisiä ne on nekin jotka USA:n pommituksia Eurooppaan pakenee.

    Metsuri motokuski

    Vielä yksi kommentti tästä asiasta.  Pakolaisten mukana tuoma islam on suuri uhka vielä euroopalle. Esim ruotsissa on melkoinen merkitys imaameilla uskonnollisissa piireissä. Venäjä yrittää aika kovallakin kädellä laittaa kuriin omassa maassa leviävää islamin uskontoa. Jopa siellä on tiedostettu sen uhka. Sama koskee Irania joka on islamin kehto josta ohjataan muualla olevia islamilaistilaista väestöä. Mitä huonompi on islamin valtarakenteet ja paikallisten imaamien valta sen vähemmän ne voivat johtaa islamilaista vallankumousta. Israel on jo pitkään tämän tiedostanut että islamilainen valtarakenteet ei tunnusta Israelia ja se on heille ikuinen sodan aihe.

    Rukopiikki

    Suomen kovasti nuoleskelema Natoliittolainen Turkki, jonka kanssa jaamme samat demokraattiset arvot, voi herran jestas, kiristää Eu:ta siirtolaisilla.

     

Esillä 8 vastausta, 3,911 - 3,918 (kaikkiaan 3,918)