Keskustelut Puukauppa Palkkio puukaupan kilpailutuksesta.

Esillä 10 vastausta, 1 - 10 (kaikkiaan 54)
  • Palkkio puukaupan kilpailutuksesta.

    Minkälaisia hintoja olette perineet tai joutuneet maksamaan puukaupan suunnittelusta, kilpailuttamisesta ja korjuun valvonnasta. Muutamia tuttavia on pyytänyt kyseiseen työhön, josta olisivat valmiita maksamaan korvausta.

  • Metsuri motokuski

    Minä olen tehnyt lähitiloille ilmaiseksi noita töitä. Tyytyväisiä ovat olleet ja asiakasmäärät ovat nousseet. Samoin olen opettanut kuinka nuo tehdään omatoimisesti. Ei ole vaikeaa.

    Panu Panu

    MHY ottaa kai noin euron kuutiolta mutta heillä on katkontatilasto, joten sinulle maksaisin vähemmän.

    suorittava porras suorittava porras

    Katkontatilastosta ei ole paljon hyötyä ,kun jokainen leimikko on erilainen.

    Metsuri motokuski

    Juuri noin. Yleensä nuo katkontatilastot ovat niitä varten jotka eivät ymmärrä katkonnasta. Helppo markkinointikikka.

    Nostokoukku

    Katkontatilastot ovat mhy: n mainoskikkoja. Koska, kuten Suorittava sanoi, leimikot eivät ole standardeja ja haluttu pituus/läpimitta tukilla saattaa vaihdella.

    Viime talvena hoitelin erään vanhan miehen leimikon myynnin, vähän yli 3300 kiintoa. Pyysin tarjoukset, laskin niiden perusteella voittajan, olin yhteyshenkilönä ostajaan, muokkaajaan ja istuttajaan päin ja kävin tarkastamassa leimikosta kaksi luontokohteeksi määriteltyä kohdetta Metsäkeskuksen kanssa. En määrännyt hintaa, mutta tytär toi myöhemmin ruskean kirjekuoren jossa oli 300 €.  Olin tyytyväinen, ensinnäkin rahasummaan ja myös siksi, että sai olla taas pitkästä aikaa ”pelissä” mukana.

    Visakallo Visakallo

    Kuten on edellä muutaman kerran todettukin, leimikot ovat erilaisia, joten kilpailutuksen vaatima työaikakin on sitä. Jos tutuille tehdään, kuten aloittajan tapauksessa, niin kai siitä on silloin lähdettävä, että leimikot käydään myös maastossa mahdollisimman hyvin arvioimassa. Tuntityönä olen tuommoiset työt tehnyt. Tuntiveloituksen hinta on sitten jokaisen itse päätettävä.

    Apli

    Katkontatilastosta ei ole paljon hyötyä ,kun jokainen leimikko on erilainen.

    Juuri näin, jos osaa itse yhtään lukea ostajien tarjouksia selviää nopeasti kenelle kannattaa myydä, loppu on motokuskista kiinni, toiset kuskit näkee puun viat tarkemmin kun toiset, toisella on raakkikynnys isompi kuin toisella.

    Rane2

    ”Yleensä nuo katkontatilastot ovat niitä varten jotka eivät ymmärrä katkonnasta.”

    Tämä huikea oivallus on ihan oikein.Suuri osa metsänomistajista nimittäin ei nykyään ymmärrä juuri mitään katkonnasta tai edes puukaupasta.Heille Mhy:n palvelut ovat hyvä vaihtoehto (toki voi antaa puukaupan hoidon myös naapurin hempallekin konjakkipullopalkalla kun sille kerran näkyy maistuvan).

    En itse ole tutustunut näihin katkontatilastoihin mutta käsittääkseni ne on tehty laajemmasta joukosta leimikoita ja jos jotkut firmat näyttävät ottavan tukin huonommin talteen niin silloin voi olettaa että ei tilanne minun leimikossani juuri parane…

    mehtäukko

    Firmoilla myös vaihtelee katkontapituudet vientikauppojen mukaisesti. Lyhempään päin on kaikki sallittua. Myhistyksen palvelu ei välttämättä tiedä siitä yhtään mitään, kun historian tiedoilla pelaavat.

    Panu Panu

    Leimikot ovat erilaisia mutta kun vertaillaan satoja korjuutapahtumia niin leimikoiden erot tasoittuvat ja ostajien erot katkonnassa tulevat näkyviin.

Esillä 10 vastausta, 1 - 10 (kaikkiaan 54)