Keskustelut Metsänomistus Tuulivoimakysymyksiä

Esillä 10 vastausta, 1,071 - 1,080 (kaikkiaan 1,153)
  • Tuulivoimakysymyksiä

    Merkitty: 

    Aiemmin on jo ollut keskustelua maanvuokrasopimuksista mutta avataan lisäksi yleinen ketju jossa voi käsitellä aihetta laajemmin. Tuuli- ja aurinkovoima saattavat olla yksi teema kevään kuntavaaleissa.

    Maanomistajain liiton toiminnanjohtaja Kimmo Collander:

    – Pidän hyvänä Keuruun mallia, missä kunta myöntää kaavan tuulimyllyn rakentamiseen, kun ostaja sitoutuu maksamaan asiallisen korvauksen johtolinjan alle jäävästä maasta. Tämän menettelyn soisi leviävän laajemmalle ja toivottavasti maankäytöstä keskustellaan kuntavaaleissa laajemmin myös maanomistajan näkökulmasta.

    – Lunastuslaki on tulossa keväällä eduskunnan käsittelyyn. Toivottavasti eduskuntaan mennään oikeusministeriön lausunnolla olleen luonnokseen perustuvalla esityksellä.

    http://www.sttinfo.fi/tiedote/70799008/maanomistajien-kimmo-collander-lunastuslaki-ei-vastaa-tata-paivaa

  • Perko

    Jo lähiaikoina Suomen sähkönkulutuksen 20 % tuulivoimaa vastaa noin 1,05 miljardia euroa vuodessa, jos sähkön keskihinta on 60 €/MWh.  Hajautettu tuotanto on  huoltovarmuutta!

    Apli

    Suomessa halutaan halpaa sähköä, mutta kun kysytään millä sitä tuotetaan niin mielipiteet sitten jakautuu, lähes kaikkea sähköntuotantoa vastustetaan, tuulivoimaa, ydinvoimaa, vesivoimalat pitää purkaa että kalat voi hyvin, hiilivoima ja turvevoima saastuttaa, jos poltetaan puuta hiilinielut häviää..

    Nostokoukku

    Minulle sähkö saa maksaa huomattavasti enemmän kuin nyt. En vastusta mitään tuotantomuotoa. Tuurivoimassa minua harmittaa se, että siihen on niin kova kiima, että se ajaa kaikista muista asioista edelle. Se on saavuttanut aseman, jolla se voi sotkea jalkoihinsa minkä muun asian tai mielipiteen tahansa. Sen ei tarvitse tosiasiassa kuunnella ketään. Luvat tulevat kuin itsestään, mitä nyt silmänlumeeksi naurettavia yvia ja muita vähän räknäillään. Päättäjät ja viranomaiset ovat tämän asian edessä rähmällään.

    Ammatti Raivooja Ammatti Raivooja

    Koknaisenergiankulutuksesta tuotetaan tuulivoimalla 4% ja puulla 26%. Kyllähän sähkön ja lämmön yhteistuotanto maanalle kai etuilla johdoilla ja putkilla on parasta hajautettua tuotantoa. Perähikiöillä missä tuulivoimaa sijaitsee ihmiset osaa lämmittää itse uuneja ja hommaavat sitten aggregaatteja, tosin en tiedä mihin kriisiin olette tuulivoiman avulla varautumassa.

    Tuulivoimaan on kovat odotukset, kivihiiltä ja maakaasua käytetään energiankulutuksesta 8% et jos kolminkertattaisiin tuulivoima ni voitaisiin ensiksi teilata nämä muut hyttyset. Turvekin on 2% eli puolet energiankulutuksesta mitä tuulivoimalla tehdään.

    hikinen94 hikinen94

    Tariffitukia laskiessa kannattaa huomioida, että olisimme joutuneet ison osan sähköstä  ilman tuulivoimaa ostamaan. Ei sekään ole ilmaista. Samoin kannattaa miettiä, mitä tuulivoiman vuokra ja verotuotot on tuoneet yhteiskunnalle. Lisäksi kuluttajat olisi joutuneet maksamaan huomattavasti suurenpia sähkölaskuja. Ei ne miljardit ihan kankkulankaivoon ole menneet.

    Kalle Kehveli Kalle Kehveli

    Nämä ”energia-aatteet” ovat tulleet maksamaan kansalaisille jo 10 miljardia ylimääräistä. Se on kaikki ostovoimasta pois.

    Perko

    Tuulivoimalat tarjoavat houkuttelevia vuokratuloja, jotka voivat olla jopa useita tuhansia euroja vuodessa. Sopimukset ovat kuitenkin usein 20–30 vuoden pituisia, mikä sitoo metsämaan käyttöä pitkäksi ajaksi. Tämä herättää kysymyksiä siitä, miten maankäyttöön liittyvät mahdollisuudet kehittyvät tulevaisuudessa. Jotkut metsänomistajat ovat huolissaan siitä, että nykyiset sopimukset eivät tarpeeksi huomioi esimerkiksi puun hinnan nousua tai muuttuvia energiamarkkinoita.

    Yks’huoli on pysyvän maan menetyksen vaikutukset. Keskimääräinen tuulivoimala vie pysyvästi käyttökelpoista metsämaata noin 0,5–1 hehtaaria, ja rakennusvaiheessa alueelle tehdään usein laajoja väylähakkuita. Tämä ei ainoastaan vähennä heti käyttöön otettavaa puustoa, vaan voi haitata  jatkuvuutta myös  20 -30 vuoden pitkällä aikavälillä. Lisäksi voimaloiden ympärille jäävät suojavyöhykkeet rajoittavat metsänkäsittelyn mahdollisuuksia, mikä vaikuttaa puuntuotannon tehokkuuteen. On  myös raja  jota enempi myllyjen  lukumäärä ei kasva.

    hikinen94 hikinen94

    Yhden myllyn vuokratuotto maanomistajalle on vuodessa 20-25 tuhatta euroa .

    Perko

    Noita lukuja ei sovi mainita,  naapurit saa jo muustakin ihottumaa ja kaikenlaiset  kontiaiset  kärsii .

    Visakallo Visakallo

    Näinhän se hikinen94 on, mutta samaan aikaan tuuliteollisuuden tarvitsemat Fingridin suuret siirtolinjat poistetaan pysyvästi omistajiensa metsätalouskäytöstä pelkällä puuston hinnalla!

Esillä 10 vastausta, 1,071 - 1,080 (kaikkiaan 1,153)