Käyttäjän 6 m3 kirjoittamat vastaukset
-
Ei liene kohtuuton pyynto? :)Varoitan Iron, laitoin lukijoitten kuviin kalustokuvan josta saat valita haastettuna milla puut halotaan.
Toivottavasti e-h et ravaa karkuun, vaan annat sen kyydin Ironille. Oma auto tayttyikin yllattain. Kun teini kuuli etta paikka on Kuopion etelapuolella, ja Matkus on auki sunnuntainakin. Hyvasti lomarahat. 🙂
Turvekeskusteluissa tarpeen kokonaisnäkemys:
Hallitus on ajamassa energiaturpeen käyttöä alas hiilidioksidipäästöjen takia.
Keskustelu on ollut enimmäkseen hedelmätöntä, koska eri osapuolet puhuvat toistensa yli ja ohi.
Lisäksi on unohdettu, ETTÄ TURVE ON PAIKALLINEN POLTTOAINE, jonka KÄYTÖSTÄ VOIDAAN PÄÄTTÄÄ KANSALLISESTI,
Turpeen puolesta puhujat ovat esittäneet tutkimukseen perustuvia faktoja, mutta ympäristönsuojeluväki on torjunut nuo argumentit TARJOAMALLA MIELIPITEITÄ.
Esim. Osmo Soininvaaralle oli Bioenergian Kevätpäivässä uutta tietoa, että osa turvemaista, kuten suopellot ja metsäojitetut suot ovat hiilidioksidin päästölähteitä.BioEnergia 30.5.2013
Hallituksen uhka: Soinin vaara vai Soininvaara.
Vihreiden mielestä hallituksen kehno julkikuva johtuu kokoomuksen ja sosiaalidemokraattien ristiriidoista.
Ilmeeseen ei tietenkään ole vaikuttaneet Niinistön ylinopeussakot, ex-vaimon verovapaan auton luvaton käyttö tai Niinistön ja ministeri hautalan Talvivaara kömmähdykset.
hallituksen uskottavuutta eivät ole murentaneet Hautalan kuutamourakat tai lausunnot finnairin ja Ilmarisen johtajien asuntojärjestelyistä.
Hautala syyttää hallitusta edesvastuuttomaksi, koska se ei korota eläkeikää.
Vihreissä on unohdettu, miksi vihreät on mukana sellaisessa hallituksessa.
Puolue valitsi Sdp:n eikä sitä hallituspohjaa, joka olisi saattanut kajota eläkeikään.Suomen Kuvalehti 31.5.2013
Vaan senhän tuota tein aamun kuhjassa, jälkikasvu innostuikin yhtäkkiä lähtemään.
Mielenkiintoinen pointti viimeisimmän Koneviestin BioEnergia liitteessä.
Vihreitten Osmo Soininvaara tunnusti tietämättömyytensä siitä mitä etuja turvemaiden käyttöönotto tuo tullessaan.
Otetaan se sitten viljelys tai energian tuotanto käyttöön.Kun nyt peruuntumisia on tullut osanottajien taholta, niin puolestani joudun lisäämään yhden tulijan.
Kannatusjoukkoni lisääntyi yhdellä, joten meitä on tulossa neljä kaksijalkaista.Hmm. Kohtahan sita taas saadaan epailla thaimaalaisia marjanpoimijoita luonnonvarojen oikeudettomasta haltuunotosta hyotymis tarkoituksessa.
Vain otsalle? 🙂
Kun kysytaan etta onhan hauki kala, niin 53% vastaa: kylla. 3% vastaa: en osaa sanoa, 4% vastaa: ei ole. 40% jattaa vastaamatta koko kyselyyn.