Käyttäjän 6 m3 kirjoittamat vastaukset
-
No sinullehan Antti oli mielessä matkailubisnekset hevossavotoinnin ympärille?
Mites bisnekseen onnistuis Mottimestaruus kisat.Olisi varmasti japseille yhtä eksoottista kuin saunavastan teko. :=)No jos metsätyttönen parin parketille jättää kesken pelin, niin silloin ei kannata perään haikailla.
Kohtelias pitää olla puolin ja toisin.Top tykkänään Iron tuon arkailun kanssa. Sopivan pienellä tanssilavalla kukaan ei huomaa puutteita tanssitaidossa. Rohkea rokan syö, ja sen metsätyttösen vie illan viimeiselle valssille.
Ei nyt sentään luovutusvoittoa, vain mottimetsä puuttuu moisen kilpailun järjestämiseen.
Onkos sinulla tiedossa sopivaa koivikkoa?
Ajatushan on todella mielenkiintoinen. Pitäisikö jo ruveta hiomaan sääntöjä?Täytyypä palata tuohon Tanelin väittämään, että kuolinpesien aseluvat on otettu haltuun jo aikoja sitten.
Se ei pidä paikkaansa, siellä on aukkoja edelleen.
Se mihin Taneli viittaa on todennäköisesti 1998 aselain peruja, jolloin vanhat ”paperiset luvat” on siirretty tietokantoihin.
Silloin on tehty tarkistuksia poliisipiirien kirjanpidon perusteella.
Ennen -98 vuotta luvat ovat olleet ”kammarilla” ruutuvihkossa.Samaten Tanelin kommentti 4.10. Kuolinpesän aseitten luvan haussa ei ole kysymys perunkirjan ja perinnönjaon/osituksen tulkinnasta eri poliisipiirien kesken.
Aselaista löytyy selkeät ohjeet, mutta poliisipiirit tulkitsevat niitä näköjään eritavoin.”Joulupuu on varastettu, poliisit on ovella,,,”
Ei vainkaan, tuvanikkunan eessä on samanlainen kuusi kuin profiilikuvassa.
Siihen sähkökynttilät, ja se on siinä.
Sisällä vielä tekokuusi, kissa ja koira pitää huolen ettei alaoksia kannata koristella. Taisipa viime jouluna tekokuusikin olla pariin otteeseen nurin, kun koira oli 1/2 vuotias.Tota noin.
Perustuvatko edellä olevat otaksumat seuraavaan tekstiin:
”Sisäasiainministeriön työryhmä esittää että erityisen tehokkaan aseen tai yli viiden aseen säilytyspaikaksi kelpaisi vain hyväksytty turvakaappi tai poliisin hyväksymät tilat. Hyväksytyn kaapin hankkimiseen ehdotetaan vuosien siirtymä aikaa.
Työryhmän vaihtoehtoinen säilytystapa on että asetta voisi säilyttää asealan yrittäjän tiloissa toimivassa asehotellissa.”
Noi poimin Demarin sivuilta, päivätty 3.12.
Eihän tuossa ole mitään uutta, vanhaa asiaa jahkataan uudelleen.
Nykyinen aselaki on vuodelta 1998. Päivitetty 2011 joiltain osin.Noita samoja vaihtoehtoja on jauhettu todellakin ees-taas ja taas-takasin viimeiset 15 vuotta. Mitä nyt Tuomioja ja Räsänen ovat tuoneet omat mausteensa soppaan.
Lisäksi populistit ovat ottaneet oman tilansa asian ympärillä vellovista huhumyllyistä aivan samalla tavalla kuin Talvivaarankin kohdalla.No oikeastaan haasteeni oli ”virtuaalinen” halonhakkuukisoista ja tavoista.
Mutta, mutta. Ajatus on mielenkiintoinen. Pikaisella googlauksella löytyi rupuisia K-Raudan järjestämiä skaboja halonteosta ja yksi fiskarssin järjestämä.
Mistä löytyisi oikeasti instanssi joka veisi homman metsään.
Ihan perinteisessä ”mottikilpailu hengessä”? Sotien jälkeiseen tapaan. Sovellettuna nykyaikaan ja kalustoon.
(Mies, moottorisaha oman maun mukaan ja kirveitä sen verta kuin katsoo tarvitsevansa.)Joo. kovasti ihmettelen tuota korkin irtoamista. Ja katoamista, onhan siinä se ”varmistin naru”. Näppivoimin vääntäen kiinni on riittänyt kummallekin korkille.
No se. Veikin sateinen kesä halonteko halut, nyt ois kelit kohillaan mutta päivä on lyhyt. Mutta pikku hiljaa niitä motteja alkaa kertyä. Lämmitykseen, omaan käyttöön.