Mikä metsässä puhuttaa juuri nyt? Kuukausittain ilmestyvässä Metsälehden uutiskirjeessä perehdymme metsäalan kuumimpiin puheenaiheisiin. Kun tilaat Metsälehden uutiskirjeen, annat samalla luvan Metsälehdelle lähettää sinulle muita metsään liittyviä viestejä. Voit muuttaa suostumustasi milloin tahansa.
Vai pitäisikö pikemminkin hillitä tuota metsähallituksen intoa hakata näitä? Jos nyt luet tuon IS:n uutisen edeltä, niin UPM joutui ottamaan puuta vastaan vaikka ei ollut sitä edes ostanut..
Kun metsähallituksella oli tässä niin ”poikkeuksellisen huolellisesti suunniteltu ja toimeenpantu korjuukokonaisuus” kuten sanoi aluejohtaja Eerikäinen Yle:lle 6.6.: https://yle.fi/a/74-20166105
Väärään aikaan hakattiin hirveällä kiireellä että saatiin kunnon ajourat ja sotku maastoon. Ja sitten roiskittiin vielä puutkin väärään terminaaliin ja väärälle ostajalle. Luulis nyt että jos tuo oli ”poikkeuksellisen huolellisesti suunniteltu ja toimeenpantu korjuukokonaisuus” niin ne vähemmän huolelliset varmaan vasta erikoisia hommia onkin. Vai mitä olet mieltä?