Käyttäjän Urakkametsuri 2017 kirjoittamat vastaukset
-
Itämaan ihme pitää,siis oikeat ja tuotoslukuihin perustuvat metsäalan hinnat, jossa työmäärä/taksa ovat just eikä melkein oikeat. helpot vp ja ennakot n 285-300e/ha+alv . th helpot 325-370e/ha ,keskimääräset 15-30 tuh -2cm 380-580e/ha 30-50 600-875e+alv. alle 15 tuh poistumissa, ei niin vaadetta sahurin ammattitaidolle, joka on sitten +30000 jälkeen ehdottomuus, joilla tekijän/maksajan ei tarvitse miettiä onko työmäärä tai hintasuhde oikea, tekijä määrittää oman h/kohtaisen ansionsa, laadukkaalla jäljellä, koska työt alalla saattaa muuten olla hakusissa.alle 36e on siis minimi tuntityöhinta omalla tuotoksella. kaikki muu on alipalkkausta.huom alihankintaa koskeva. Ulosmyyntihinta tuotokseen perustuva urakkatuotos -20% kun korotus poistui tes alta.Näillä siis itse saan ansion työmäärän mukaan ja kulut yms, kaikki maksut jne katetuksi, ei nämä hommat kenestäkään rikasta tee, kun työmäärän tietää jokainen mitä täytyy ansion eteen tehdä.
Jonssi ilmeisesti ainoa,jolla laskutaito tallella, ei yrittäjä voi millään 30e tunti hinnalla, myydä työtänsä, saatikka työllistämään työntekijää, tai voi mutta se ei ole yrittäjyyttä, vain työntekijän tuntipalkka, ja talvella 1/6 osa eli 5e pois 25e siis tunti ja karkeesti 2,5 kannattavan yritys toiminnan pyörittäminen 10 e tunti, nyt valoja sahurit päälle.
Eiköhän se ole edelleen viisain poistumaan perustuva hinnoittelu. Oikeat metsätyöhinnat tulee näin ja kokemus/ työsaldon mukaan, tulee liksa, eli ammattimiehille ammattimiehen liksat ja aloittelijoille liksat kasvaa sitä mukaa,kuin kokemus taidot ja tuotos. Esim th kohteet max 2cm vahvuus 10- 30 tuh poistuma maksimi n 300-600e/ha, tahtoo monella unohtua että usea metsuri on myös metsäteknikon tms koulutuksen saanut ja samassa paketissa on parempi tietotaito, kun ikänsä sahannet vielä, kun näissä mhy toimihenkilöissä,jotka koulunpenkiltä ja sahuu/ maastutyökokemus vähäinen, koulunpenkiltä.
Selkein on noille erittäin vaikeille kohteille yrittäjä metsurin tuntitaksoitus, joka on itsellä raivuutyössä 45e+alv ja vastaa tuotokseen josta lasketaan ha hinta, se on kaikkien raivuulajien tuotos ja urakka korotuksen poisto alennetaan tulee siihen itsellä. Tuosta saakin juuri oikein tes mukaisen palkan laskettua, mikä jää omille sahuille oikeaksi tuotokseen täsmäävään palkkaan. Erittäin vaikeilla kohteilla menee kummiski se 20 tuntia hehtaarille, ja tässä on se epäsuhta raivuissa, kun enemmän työ/tankki määriä tuntikohtaiseen taksaan tuosta siis 800-900 jää ha hinta.Tässä se epä suhta tulee,kun ei millään 30-32e/tunti alihankinnalla ole mahdollisuuutta oikeaan palkkaan ja aina pitää antaa urakkana työmahdollisuus, alihankintaa ei silloin enään tehdä on ainoa ratkaisu, kun omasta palkasta pitäisi antaa muille 20% ylimääräistä.
Suoraan isännille nämä teenkin, enään mitä sahailen, huomattavasti enemmän antaa itsellekin,kun ei jatkuvasti aamulla oo lähtö pusikkoon, monipuoliset hommat antaa enemmän tekijälleen ainakin omasta mielestä.
Siis ollut keskustelua, juurikin vaikeiden kohteiden hinnoitteluun,niistä on aina annetava myös ha kohtainen urakka, ei ole mitään 30e-34e yleistäkäytäntöä, onhan se työn tarjoajalla,että jäsi suurempi kate, on useampia ehdotuksia saanut kuulla,lähivuosina että saatais mulle sahattavaks sumplattuu..35000+ kummiskin menee jo kategoriaan kallis.
Juurikin tuo tuntisuorite antaa mahdollisuuden tehdä tuossa noin, ja laki täyttyy, ja samalla oma Metsurin ura loppui päätyönä.
Helpoin,kun antaa muiden sahailla, ei ole mitään järkeä antaa työpanostaan, ja jaksamistaan urakkatahdilla.tuloon nähden
Elikkä antaapa muiden sahailla, nuo hommat, eihän tossa mennyt, kun ansiot 3 kauden ajalta ,sekä eläkekertymät, ja ansiosidonnaiset.Kun ei kerran, hommat kannata, niin silloin saavat olla muitten tehtävänä, ja ammattiura saa jäädä siihen, tekee keikkaa muun homman ohessa,
Rööri roope, niin on tiedän,kun niitä sahannut, silloin tällöin.