› Keskustelut › Metsänomistus › Estääkö yleiskaavan luo-merkintä metsätalouden? › Vastaa aiheeseen: Estääkö yleiskaavan luo-merkintä metsätalouden?
Ja tässä vielä Tornion yleiskaavaluonnoksen kaavamerkinnät ja määräykset: https://www.tornio.fi/wp-content/uploads/2025/01/3-tornio_yk_luonnos_merkinnat-ja-maaraykset.pdf
Näyttää olevan aikamoinen ero siinä, mitä eri kunnissa merkitään yleiskaavaan ja mitä ei. Oletan että ainakin noita Metsälain 10 § tärkeitä elinympäristöjä sekä Kemera-ympäristötukikohteita löytyy myös Jyväskylästä, vaikka niitä ei siellä kaavaan merkitäkään. Eikä tietysti tarvitsekaan merkitä, koska ovat jo nyt joka tapauksessa laki- tai sopimusperusteisen suojan piirissä.
Tänään Greenpeace vaatii UPM:n pääkonttorin edessä, ettei puuta saa ostaa ”luonnonmetsästä”. Kauanko menee siihen, ettei puuta saa ostaa yleiskaavaan merkityltä ”luonnon monimuotoisuuden kannalta erityisen tärkeältä alueelta”?