› Keskustelut › Metsänhoito › NNA ja korkoakorolle laskut metsätaloudessa › Vastaa aiheeseen: NNA ja korkoakorolle laskut metsätaloudessa
Otan kantaa tässä muutamaan ketjussa olleeseen kohtaan, jotta ei jää virheellistä kuvaa ketjun lukijoille.
Verottajan sivuilta, verotilastoista jokainen voi käydä katsomassa puunmyyjien tulot ja menot, mitä ovat veroilmoituksissan ilmoittaneet. Julkista tietoa.
Eihän niitä yksittäisen metsänomistajan tarkkuudella esitettä, mutta on siellä muutamia muuttujia, joilla pystyy tarkentamaan katsantoa. Esimerkiksi sen tilastot vahvistavat, että metsätalousyrittäjiä maassamme on reilu 3000 kpl.
Anneli J mainitsi Tapion metsänhoidon suositukset. Ne on laskettu 2-3% korkokannalla, paljaan maan arvonmäärityksiä on laskettu jopa alle 1 % korkokantaa käyttäen.
Pohjos-Suomessa paljaan maan arvo on tavallisesti negatiivinen, jos käyttää vaikkapa neljän prosentin korkokantaa. Sen vuoksi mm. metsätilusjärjestelyissä käyttävät liukuvaa korkoa, jossa paljaalla maalla tai taimikoissa, sekä puustoltaan vähäisemmissä kohteissa on alhaisempi korkokanta kuin puustoisimmissa kohteissa. Se perustuu siihen, että puustoisilla kohteilla on yleensä nopeasti realisoitavaa puustoa.
Tästä linkistä, sivun lopusta löytyy liitteistä yhden toimituksen tuottoarvomenetelmän (NNA) esittely.