Keskustelut Tekniikka Kevyet-bensa sahat Vastaa aiheeseen: Kevyet-bensa sahat

Vastaa aiheeseen: Kevyet-bensa sahat

Keskustelut Tekniikka Kevyet-bensa sahat Vastaa aiheeseen: Kevyet-bensa sahat

Velipekka10 Velipekka10

Moottori saha hommat jakautuu pääsääntöisesti kahtern eri kategoriaan nykyisin.
Manu hakkuut on pääsääntöisesti pienempi runkoisia. Joskus jos jäänny ylispuut liian pitkäksi aikaa niin sit vähän järeämpää.
toinen on pihapuu kaadot ja pölkytykset. Siellä on isompien sahojen temmellyskenttä.

nyt kun mietitää Suomea globaalina markkinans sahojen osalta niin olemme marginasli markkina valmistajille. Valmistajat tekee niitä mitkä myy globaalisti. Selkeesti tämä 2,2-2,5 kw markkina koetaan ehkä supistuvaksi markkinaksi. Sthilitä ei taida olla ammatti sahaa tuohon luokkaan. Hussella on  ja echo lanseerasi 4310 Siinäpä ne enska sahat taitaa olla ellei sitten 50 kuutioists. Tsitaa echon 501 olla niidyäkin keveimmästä päästä mut tehot on 2,5 kw. Tehokkaammat niin paino tuppaa nousta.
Yoisaalta painoa voi kompensoida sahaus tekniikka hiomalla. Sahaa ei kannatella pelkillä kädillä vaan tuodaan lähelle kehoa. Sahaa tuetasn reidiin joko kädrn tai rungon kautta. Tässä taasen se hieman pitempi laippa auttaa. En muista milloin olen hakkuu työtä tehnyt 13 tuuman laipalla. Lopulsi pieni video erään ammattilaisen näkemys katsinta tekniikasta.

Hakkuu työn tuotoksessa kuitenkasn ei ole olellista minkä merkkiset vaatteet tai saha on kunhan toimii.
olellisin tuotoksen lisäys tulee aivan muualta. Hakkuu tuön suunnitelussa kasanpaikat. Hakkuu tekniikassa.
näiyä opas videoita löytyy nrtistä huru mykke.