› Keskustelut › Metsänomistus › Miten Suomen talous saadaan kasvuun? › Vastaa aiheeseen: Miten Suomen talous saadaan kasvuun?
Sukulaisten kautta tiedän jotain turkistuotannosta. Kun turkisten hinnat ovat hyvät, tulee valtiolle verotuloja ja työpaikkojen kautta lisää. Pienet tuet investointeihin on tehty kannustamaan eläinten olosuhteiden parantamiseen. Nämä investointituet on välillä poistettu kokonaan, ainakin Marinin hallituksen aikana. Varsinaiseen tuotantoon ei käsittääkseni ole tukia koskaan saatu. Ja ettei tule väärää käsitystä niin en näe turkistuotannolla tulevaisuutta Suomessa.
Syy siihen miksi Animalia ei hyökkää broilereita vastaan on selvä. Tavoitteena on ensin lopettaa ei syötäväksi- kasvatettava tuotanto. Sen jälkeen vasta ihmisen ravintoketju ja lopuksi lemmikkieläimet. Peter Singer, joka on yksi eläinoikeusliikkeen filosofeista, ainakin esittää asian näin.