Mikä metsässä puhuttaa juuri nyt? Kuukausittain ilmestyvässä Metsälehden uutiskirjeessä perehdymme metsäalan kuumimpiin puheenaiheisiin. Kun tilaat Metsälehden uutiskirjeen, annat samalla luvan Metsälehdelle lähettää sinulle muita metsään liittyviä viestejä. Voit muuttaa suostumustasi milloin tahansa.
Eri lajiryhmien uhanalaisuuskehitys vaihtelee: Eräät lahopuulla elävät lajit, muun muassa haavajalosoukko ja haapajäärä, ovat hyötyneet säästöpuiden jättämisestä. Toisaalta esimerkiksi sammalien ja jäkälien uhanalaistuminen on jatkunut.
Kypärän verkkovisiiri suojaa moottori- ja raivaussahuria ihan kelvollisesti, mutta ei täydellisesti. Kokeilimme, olisivatko metsätöihin tarkoitetut suojalasit parempi ratkaisu silmien suojaamiseen.
Teollisuuden toiveesta aloitettu uusi puukaupallinen linja täydentää puutekniikan insinöörien osaamista kaupallisilla ja tradenomien puuteknisillä opinnoilla.