Suomen luonnonsuojeluliitto, BirdLife Suomi, WWF Suomi, Koneyrittäjät , MTK, Metsäteollisuus ry ja Sahateollisuus ry esittävät päättäjille lähettämässään kirjeessä, että vapaaehtoisen metsien suojelun rahoitusta on lisättävä viipymättä.
“Seitsemän järjestön voimin esitämme, että Metso-ohjelman rahoitusta vahvistetaan jo seuraavassa hallituksen lisätalousarviossa. Rahoituksen lisäämisen on välttämätöntä yksityismaiden vanhojen ja luonnontilaisten metsien suojelemiseksi”, sanoo Suomen luonnonsuojeluliiton monimuotoisuusasiantuntija Liisa Toopakka.
Kirjeessään järjestöt kiittävät hallitusta siitä, että vakiintunut ja laajasti hyväksytty Metso-ohjelma on saamassa jatkoa.
“Suurin osa Etelä-Suomen suojelunarvoisista metsistä sijaitsee yksityismailla, ja maanomistajat ovat halukkaita näitä myös suojelemaan vapaaehtoisesti. Myös Pohjois-Suomessa on paljon suojelusta kiinnostuneita maanomistajia. Rahoituksen riittävyys ei saa olla tässä esteenä”, painottaa MTK:n metsäjohtaja Marko Mäki-Hakola.
Valtioneuvoston periaatepäätöksen mukaan yksityismailla vanhojen metsien suojelu hoidetaan Metso-ohjelman kautta.
Jos ajankohtaiset metsäasiat kiinnostavat, tilaa Metsälehti tästä.
Rahaa on! Siitähän EU:kin meitä juuri muistutti.