Ladataan...
Metsä Group jättää järeät haavat metsiin, myöskään raita, tuomi ja pihlaja eivät ostomiehille kelpaa
Kesäkuun alusta lähtien yhtiö ostaa Suomessa ainoastaan mäntyä, kuusta, koivua ja läpimitaltaan alle 40-senttistä haapaa.
Tilaajille

Aiemmin MG kannusti hybridihaavan kasvattamiseen. Jos ne eivät ole kasvanet tasatahtiin niin pitää olla tarkkana koska ensimmäiset lähestyvät 40cm läpimittaa.
Hauska tuo kommentti, että esim. lepät olisivat harvinaisia. Itselläni on jonkinverran lepikoituneita kuvioita, joista leppää pitäisi korjata energiaksi reippaalla kädellä ensiharvennuksen yhteydessä. Harmi, että MG:ltä ei enää voi pyytää tarjousta näihin kohteisiin.
Noitahan ne sertifikaatit juuri edellyttävät jätettävän metsiin hakkuun yhteydessä. Mites tämä nyt on vasta eteen tullut ?
Nämä ovat FSC-kriteerejä, tosin siinäkään ei harmaaleppä taida olla säästettävien listalla.
Kun jalostus on vain kuitua niin aika ymmärrettävä suhtautuminen. Energiapuu on kuidun mitoilla ollut minunkin kaupoissa ja leppä kyllä mennyt siinä koossa kaupaksi. Tämähän on Groupilta suora syöttö esim. täällä toimivan Kumekon lapaan. Ottakaa kaikki kohteet joista saatte hiukankin e-puuta myös. Koska se on firma joka erittelee tarkasti ainespuun erilleen omiin kasoihinsa ja myy ne voitolla eteenpäin näille Groupeille. Toki se ”puhdistuu” tuolla konstilla ja saadaan edelleen leikkiä kovalla luontoarvojen vaalijayhtiönä.