MTK: Puumarkkinoilla varovaisia piristymisen merkkejä

Alkuvuoden ostomäärä on neljänneksen viimevuotista jäljessä.

Puukauppaa on alkuvuonna käyty viimevuotista vähemmän, MTK:n puumarkkinakatsauksessa todetaan. Alkuvuoden ostot ovat noin neljänneksen pienemmät kuin vuosi sitten.

MTK:n mukaan puunostajien pystyvarannot ovat hupenemassa. Lisäksi nopeasti lämmennyt maaliskuu viittaa pitkään ja hankalaan kelirikkokauteen.

Viime vuosina puumarkkinat ovat elpyneet kevätkaudella. Nytkin varovaisia piristymisen merkkejä on nähtävissä, MTK arvioi.

Metsänomistajan kannattaa varautua puukauppoihin hyvissä ajoin. Kilpailuttaminen on olennaista, samoin hintojen seuranta. Hinnat ovat laskeneet viime keväästä, mutta kuitupuulla lasku on tasaantunut ja tukilla näkyy lievää nousua.

Paikallinen hintataso selviää parhaiten kilpailuttamalla. Metsänomistajan on hyvä asettaa itselleen rajahinnat, joilla on kauppaa valmis käymään, MTK vinkkaa.

Lisää aiheesta: Puukaupassa vauhti hidastuu, tukkien hinnoissa nousua

Kommentit

Ei vielä kommentteja.

Puukauppa Puukauppa