Punkkihavainnot ennätyslukemissa – tänä vuonna alkaa valtakunnallinen puutiaiskeräys

Keräykseen voi osallistua ottamalla kohtaamansa punkit talteen ja lähettämälle ne tutkijoille.

Puutiaiset ovat yleistyneet Suomessa ja levinneet yhä uusille alueille. Viime vuonna suomalaiset ilmoittivat Punkkilive-palveluun lähes 140 000 havaintoa eri puolilta maata.

Tänä vuonna tutkijat käynnistävät valtakunnallisen puutiaiskeräyksen. Kansalaisia pyydetään lähettämään kohtaamansa punkit tutkijoille, jotta puutiaisten levittämiä taudinaiheuttajia ja lajistossa tapahtuneita muutoksia voidaan selvittää.

Turun yliopiston puutiaistutkimusryhmän edellinen puutiaiskeräys toteutettiin vuonna 2015. Sen jälkeen on tapahtunut suuria muutoksia puutiaisten sekä niiden kantamien taudinaiheuttajien määrissä ja esiintymisessä Suomessa ja yleisesti Euroopassa.

Kansalaiset voivat osallistua tutkimukseen puutiaiskauden alettua ottamalla kohtaamansa punkit talteen ja lähettämälle ne tutkijoille.

Puutiaistutkimusryhmä kannustaa kansalaisia osallistumaan puutiaiskeräykseen aktiivisesti koko esiintymiskauden ajan. Näytteitä toivotaan kaikkialta Suomesta, missä puutiaisia kohdataan, ja mukaan kelpaavat sekä ihmisestä että lemmikeistä löydetyt punkit.

Tarkemmat osallistumisohjeet löytyvät kansalaiskeräyshankkeen nettisivuilla osoitteessa www.punkkipankki.fi. Sivuilla voi myös seurata vuoden mittaan reaaliajassa päivittyvää karttaa puutiaislähetyksistä.

Kommentit

Ei vielä kommentteja.

Luonto Luonto

Keskustelut

Kuvat