Ladataan...
Selvitys: Suurten mediatalojen metsäuutisointi on lähinnä ympäristöpoliittista keskustelua
Tilanteen korjaamiseksi ehdotetaan median ja metsäalan yhteistä paneelia.
Tilaajille
Tilanteen korjaamiseksi ehdotetaan median ja metsäalan yhteistä paneelia.
Juuri näin asia on. Maaseudun Tulevaisuudessa ja Metsälehdessä on todellista metsäuutisointia sanan varsinaisessa merkityksessä. Maattomille metsästä vieraantuneille valtamedioiden syytämä näkökulma uppoaa valitettavasti kuin kuuma veitsi voihin.
Mediatalojen uutisointi metsistä on ollut ja on edelleen ympäristö- ja ilmastopolitiikkaa varsinkin hesarissa.
Kovaa oli vyörytys ennen vaaleja. Seppo Vuokon sanoin ”roskaa” oli ja on. ”Metsien monimuotoisuus köyhtyy hurjaa vauhtia”. ”Luontokato uhkaa Suomen luontoa ja tulevaisuutta.” Mutta kommentointipalstalta kyllä löytyi oikeaa asiaakin eli Suomessa ei ole ”luontokatoa ja luonnon monimuotoisuuskin on maailman paras.”
Oli hyvää oppia huomata hesarin ympäritöuutisten kommentoinnissa, että kommentti kannatti aina tallentaa, ettei sitä tarvinnut uudelleen kirjoittaa ja sen saattoi lähettää uudestaan vaikka seuraavana aamuna, kun moderaattori oli vaihtunut, kun illalla mikään kommentti mennyt läpi. Vihreä kommentointi näkyi menevän läpi hyvin, kun on lehden politiikkaa, mutta vihreät koko rökäletappion vaaleissa ja puheenjohtajan pettymys näkyi hänen kommentissa vaali-iltana: ”tämä on kauheaa”.
Kommentoin tuolloin hesariin: ”Otan täyden vastuun vihreiden kannatuksen romahduksesta vaaleissa”.
Ylen rooli veromaksajien rahoittamana putiikkina mutta ykspuolisen propagandan välittäjänä suivauttaa.
Eikös, mehtäukko, tuon selvityksen tulos ollut päinvastoin se, että juuri Yle on harjoittanut tasapuolista metsäviestintää. Aluetoimituksien ja verkkouutisten jutuissa ollut metsänomistuksesta, metsien hoidosta, metsäammateista eli ei pelkkää suojelua kuten Hesarissa. Siksi metsäalan kannalta olisikin hyvä puolustaa Ylen resursseja eikä kalvaa niitä, kuten PS koittaa tehdä.