Parasta tekoa Suomen luonnon monimuotoisuuden hyväksi etsitään jälleen. Ympäristöministeriön ja kansainvälisen luonnonsuojeluliiton IUCN:n Suomen komitean järjestämässä kilpailussa etsitään tällä kertaa sellaista tekoa, joka on saanut muita toimijoita mukaan turvaamaan luonnon monimuotoisuutta Suomessa vuosina 2023–2024.
Parasta luontotekoa etsitään nyt kymmenettä kertaa. Joka toinen vuosi järjestettävän kilpailun tavoitteena on löytää kekseliäitä ratkaisuja ja innovaatioita, jotka ehkäisevät luonnon monimuotoisuuden köyhtymistä.
Viime kerralla palkinnon sai Hiitolanjoen ekosysteemin ennallistaminen laatokanlohen kutujoeksi ja virkistyskohteeksi ja sitä ennen Ylen Pelasta pörriäinen -kampanja.
Ehdotuksia palkinnon saajaksi voi jättää 15. lokakuuta saakka ympäristöministeriön sivuilta löytyvän linkin kautta. Voittaja julkistetaan joulukuussa 2025.
IUCN on maailman vanhin ja laajin ympäristöjärjestö ja -verkosto. IUCN:n suomalaisia jäsenorganisaatioita ovat Suomen valtio, jota edustaa ympäristöministeriö, Suomen luonnonsuojeluliitto, WWF Suomi, Natur och Miljö, BirdLife Suomi, Suomen riistakeskus ja Korkeasaaren eläintarha. Näiden muodostaman Suomen IUCN-komitean työssä ovat mukana myös ulkoministeriö, maa- ja metsätalousministeriö, Suomen ympäristökeskus ja Metsähallituksen Luontopalvelut.
Jos ajankohtaiset metsäasiat kiinnostavat, tilaa Metsälehti tästä.
Kommentit
Ei vielä kommentteja.
Haluatko kommentoida artikkelia? Voidaksesi kommentoida artikkelia sinun tulee kirjautua sisään.
Kirjaudu sisään