Metsäyhtiöt UPM ja Sappi ovat allekirjoittaneet ei-sitovan aiesopimuksen graafisten papereiden yhteisyrityksen perustamiseksi.
Kaavailtuun yhteisyritykseen sisältyisi koko UPM Communication Papers -liiketoiminta mukaan lukien kahdeksan paperitehdasta sekä Sappin graafisten paperien liiketoiminta Euroopassa.
Yhteisyrityksen odotetaan luovan arviolta noin sadan miljoonan euron vuosittaiset synergiahyödyt. UPM ja Sappi omistaisivat molemmat yrityksestä puolet.
Neuvottelut yksityiskohdista ovat käynnissä, ja lopulliset sopimukset odotetaan allekirjoitettavan ensi vuoden ensimmäisellä vuosipuoliskolla. Ne edellyttävät ulkoisten rahoitussopimusten solmimista, Sappin osakkeenomistajien hyväksyntää ja muiden ehtojen täyttymistä.
Yhteisyritys toimisi itsenäisenä yhtiönä ja hallinnoisi omaa toimintaansa, resurssejaan ja päätöksentekoaan osakkeenomistajien sopimien rajojen puitteissa.
”Ehdotettu yhteisyritys edustaa määrätietoista vastausta Euroopan graafisten paperien markkinoiden rakenteellisiin muutoksiin. Se tarjoaisi keinon vahvistaa alan kestävyyttä sekä varmistaa pitkäaikainen sitoutuminen ja toimitusvarmuus graafisten papereiden asiakkaille,” toteaa UPM:n toimitusjohtaja Massimo Reynaudo tiedotteessa.
Yhtiöiden mukaan yhteisyritys järkeistäisi tarjontaa toimialalla, jota kuormittavat laskeva kysyntä, rakenteellinen ylikapasiteetti ja korkeat energiakustannukset.
”Se edistäisi tasapainoisempaa ja sopeutumiskykyisempää eurooppalaista graafisen paperien markkinaa sekä parantaisi teollisuudenalan kykyä kestää markkinahaasteita ja kasvavaa tuontia Eurooppaan”, tiedotteessa todetaan.
Jos ajankohtaiset metsäasiat kiinnostavat, tilaa Metsälehti tästä.
Kommentit
Ei vielä kommentteja.
Haluatko kommentoida artikkelia? Voidaksesi kommentoida artikkelia sinun tulee kirjautua sisään.
Kirjaudu sisään