Veitsiluodon sahalla alkavat muutosneuvottelut, Stora Enso suunnittelee sahan sulkemista

Yhtiö keskittää Pohjois-Suomen sahausta Ouluun ja Kalajoelle.

Stora Enso käynnistää muutosneuvottelut Veitsiluodon sahalla. Neuvottelujen piirissä on sahan koko henkilöstö, noin 60 henkilöä.

Tarkoitus on sulkea saha pysyvästi ja keskittää männyn sahausta yhtiön muille sahoille, erityisesti Ouluun ja Kalajoelle. Keskittämisen tavoitteena on parantaa tehokkuutta, kilpailukykyä ja kannattavuutta.

Suunnitelman mukaan Veitsiluodon sahaa ei enää käynnistettäisi lokakuun alussa päättyvän lomautusjakson jälkeen. Päätöksiä ei kuitenkaan tehdä ennen kuin neuvottelut on käyty, Stora Ensolta kerrotaan.

”Viime vuosina Stora Enso on kasvanut voimakkaasti Pohjois-Suomessa. Toiminnan jatkaminen yli 100-vuotiaalla Veitsiluodon sahalla vaatisi merkittäviä investointeja. Samaan aikaan moderni Oulun sahamme on ylösajovaiheessa”, sanoo Matti Lielahti, Stora Enso Oulun liiketoimintayksikön johtaja.

Stora Enso sulki Veitsiluodon paperitehtaan vuonna 2021. Yhtiö investoi Veitsiluodon sahaan kolme miljoonaa euroa vielä vuonna 2022.

Kommentit

Ei vielä kommentteja.

Puukauppa Puukauppa