Petoyhdyshenkilöt kirjasivat viime vuonna Tassu-järjestelmään yhteensä 87 125 suurpetohavaintoa. kertoo Suomen riistakeskus. Määrä on lähes 32 000 havaintoa eli 58 prosenttia enemmän kuin edellisvuonna ja korkein koskaan kirjattu. Havaintomäärät kasvoivat kaikilla suurpetolajeilla.
Eniten havaintoja tehtiin ilveksistä (40 125) ja susista (25 697). Suhteellisesti suurin kasvu nähtiin karhuhavainnoissa, joita kirjattiin 16 593 eli lähes kaksinkertainen määrä vuoteen 2024 verrattuna. Myös ahmahavaintojen määrä kasvoi selvästi ja havaintoja kertyi 4 710, mikä on noin neljännes enemmän kuin edellisenä vuonna.
”Ennätyksellisten havaintomäärien taustalla on todennäköisesti useita tekijöitä. Havaintojen ilmoittaminen petoyhdyshenkilöille on ollut aiempaa aktiivisempaa, ja myös petoyhdyshenkilöiden oma kirjaamisaktiivisuus on kasvanut”, arvioi riistapäällikkö Olli Kursula Suomen riistakeskuksesta.
Vuonna 2025 havaintoja kirjanneiden petoyhdyshenkilöiden määrä nousi lähes 300 henkilöllä uuteen ennätykseen. Havaintoja tallensi vuoden aikana 2 671 henkilöä. Lisäksi suurpetokantojen vahvistuminen ja keskustelu suden mahdollisen kannanhoidollisen pyynnin käynnistymisestä ovat voineet lisätä kiinnostusta havaintojen ilmoittamiseen.
”Tehokas suurpetohavainnointi ja suden DNA-näytteiden keruu ovat keskeisiä, jotta kannanarviointi perustuu mahdollisimman luotettavaan tietoon”, sanoo tutkija Samuli Heikkinen Luonnonvarakeskuksesta.
Jos ajankohtaiset metsäasiat kiinnostavat, tilaa Metsälehti tästä.
Kommentit
Ei vielä kommentteja.
Haluatko kommentoida artikkelia? Voidaksesi kommentoida artikkelia sinun tulee kirjautua sisään.
Kirjaudu sisään