Keskustelut Metsänomistus Inhorealistin ennuste, tehtaita sulkeutuu lisää

Esillä 5 vastausta, 1,761 - 1,765 (kaikkiaan 1,765)
  • Inhorealistin ennuste, tehtaita sulkeutuu lisää

    Vaikuttaa siltä, että valitettavasti Suomesta menee kiinni lisää tehdaskapasiteettia tänä vuonna. Suomalaiset tehtaat eivät suurimmassa osassa yksiköitä kykene tekemään kilpailukykyisiä tuotteita nykyisellä kulurakenteella, mihin liittyy vahvasti noussut puun hinta.

    Oma henkilökohtainen ennusteeni on, että tänä vuonna suljettavia tehtaita ovat:

    – Metsän Tako (tämä jo tiedossa siis)

    – UPM Kaukas
    – Stora Enso Anjalankoski
    – Sappi Limited Kirkniemi

    Tämä on todella ikävää, mutta pelkään että lista ei tähänkään jää. Toisaalta on ymmärrettävä että kyseessä on markkinatalouden normaali luova tuho. Ongelma suomen tapauksessa kuitenkin on, että uutta korkeamman jalostusasteen kapasiteettia ei juuri ole.

    Metsän omistajan kannalta on mielenkiintoista miettiä sitä, mitä tämä tarkoittaa – vai tarkoittaako mitään? Olen itse sitä mieltä, että nämä uutiset tulevat todennäköisesti loppuvuonna, joko Q2/Q3-tulosjulkistuksien yhteydessä. Johdan edelleen arvion että tämä tietysti näkyy alalla ikävästi fiiliksessä ja metsätilojen kauppa alkaa ensin jarruttaa – koska ihmiset alkavat ymmärtää että metsän hinnalla on laskupaineita ja tulevaisuudessa hinta voi kyykätä jopa reaalihinnoissa alemmas kuin mitä oltiin ennen venäjäntuonnin loppua.

    Tämä johtaa aikaa myöden tilojen hinnan laskutrendiin, mutta ensialkuun tilakauppa vain hyytyy kun ostajia ei pyyntihinnoilla enää ole. Myöhemmin saatamme nähdä myös metsärahastoilla lunastuongelmia.

    Valitettavan pessimistisin silmin katson tätä. Pääsyy miksi kirjoittelen on oikeastaan se, miten te muut näätte tilanteen? Olenko liian pessimisti?

  • Visakallo Visakallo

    Uusimman hirviaidan Olli-sähköpaimenta paketista purkaessa huomasin ilokseni positiivisen asian. Pehmikkeenä oli styroksin sijasta käytettykin pahvisen munakennon tapaista täytettä.

    Apli

    Eu:ssa ja myös muualla on panostettu viime vuosina erittäin paljon muovin kierrätykseen, mikä hyvä asia, periaatteessa muovia voisi kierrättää lähes ikuisesti, tosin kuin puukuidut.

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Kävin Lahdessa puutuotealan seminaarissa kertomassa metsänomistajan näkökulmia tulevaisuuteen. Eli teiltä opittuja asioita, toimintaympäristön muutosta, Hesarin metsäkeskustelua, metsien eri hyötyjen yhteensovittamista ja kehitystarpeita kohti kestävää metsätaloutta.

    Euroopan sahateollisuusjärjestön ja Koskisen Tommi Sneck kertoi esitelmässään, että havutukista tulee Euroopassa kova pula sitten kun rakentaminen lähtee käyntiin mm. Ukrainassa. Itse asiassa on jo pulaa kuusesta, joten tuotteita yritetään vaihtaa männylle.

    Pian aloittavan uuden Wisa Group -pörssiyhtiön (nyk. UPM Plywood) edustaja Juha Patovirta kertoi levyistä ja vanerista, joihin puolestaan tarvitaan korkealaatuista sorvitukkia. Kysyessäni puun laadusta hän vastasi että ei suurta huolta vielä, mutta tiheydessä on aleneva suunta. Muistakaapas tämä typpilannoittajat, ettette sahaa meidän puujalkaa poikki.

    Lahden puualan opinnot lupaavat varmaa työllistymistä, ja hakijoita saisi olla enemmän. Tästäkin mahdollisuudesta voisi nuorille metsistä kiinnostuneille mainita.

    käpysonni käpysonni

    Hieno juttu A.J.

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Mainostin Metsälehteä samalla.

Esillä 5 vastausta, 1,761 - 1,765 (kaikkiaan 1,765)