Keskustelut Harrastukset Me keskustelemme taas!

  • Tämä aihe sisältää 38,461 vastausta, 179 ääntä, ja päivitettiin viimeksi , 11 tuntia sitten Rane2 toimesta.
Esillä 10 vastausta, 37,681 - 37,690 (kaikkiaan 38,461)
  • Me keskustelemme taas!

    Merkitty: 

    Tänä iltana kymmenen jälkeen palasimme taas keskustelupalstalle! Tuliko joku järkiinsä vai pitikö tilapäisesti palauttaa entinen versio, jonkun bugin korjaamisen ajaksi?

    Joka tapauksessa tervetullut muutos jos jää pysyväksi!

    Terveisin: Korpituvan Taneli

  • 140ärrä

    No kaiken pahuuden huipuksihan nousi uutinen ,jossa jääkiekkoilija tunnusti aboimesti edustavansa kantaa, jossa ihminen on luotu mieheksi ja naiseksi.

    Ainakin niissä työpaikoissa, joissa itse olen ollut, on systeemi ollut se, että jos työnantaja antaa Väyrys-paidan ja sanoo, että tämä on työasu, niin sitä sitten käytetään. Ja jos ei halua käyttää, niin vaihtaa sitten työpaikkaa tai laitetaan vaihtamaan. Ehkä nykyään on vapaampaa.

    käpysonni käpysonni

    Kyllä työoikeuden professori sanoi ettei työntekijällä ole velvollisuutta käyttää työasua jossa on poliittisia tai ideologisia tunnuksia. Ja Pride tunnus on selkeästi ideologinen tunnus.

    Tolopainen Tolopainen

    Trumpin lausunnot sodasta on niin  päättömiä, että jenkkilän olisi syytä suojella häntä julkisuudelta. Maan etu on vakavassa vaarassa. Toivottavasti hän on viimein kahdeksan kymmppinen suurvallan johdossa

    Apli

    Sota ottaa uutta tulta lähiviikot, nyt näyttää siltä, Iran ja sen pappisvalta ei niin vain taivu vallanvaihtoon.. Trump sama ajattelutapa kuin Putin eli kerralla Kiovaan ja homma ohi ei onnistu.

    Tolopainen Tolopainen

    Muslimimaa ei koskaan taivu kristittyjen koirien vaatimuksiin. Iran pitäisi miehittää, jos siellä aiotaan valta vaihtaa.

    Nostokoukku

    Iiisrael onnistui houkuttelemaan Trumpetin hyökkäämään Iraniin. Nyt Pentagon on sodan suhteen vähän tuuliajolla. Trumpetti paasaa sodan olevan pian ohi, puolustusministeri ilmoitti sen vasta alkaneen. Rauhan-Nobelia tavoitteleva presidentti ilmoitti kuoleman, tulen ja raivon laskeutuneen iranilaisten ylle. Varsin raamatullista tekstiä. Trumpetti ja Netanjahu ovat ilmoittaneet tappavansa jokaisen uuden pappisvaltta edustavan iranilaisjohtajan. Eikö tämä ole avointa terrorismia jos mikä?

    narisija

    Jenkit syyttää iranin uhkaavan  heidän ja liittolaistensa energiaturvallisuutta. Täytyy kysyä, että kuka uhkaa ja ketä. Iran ei ole hyökännyt olemassaolonsa aikana mihinkään. Sinne on kyllä hyökätty usan tuella useita kertoja, Saddam ensimmäisenä, Israel lukemattomia kertoja ja itse pääpelsepuubi nyt kahdesti. Ei ole kaksinaamaisuudellaan äärtä ei laitaa, Trumpista ja esikunnastaan välittömästi kansainvälinen pidätysmääräys ja toimittaa samaan karsinaan kera Putinin ja Netahanun.

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Jos halutaan varmistaa iranilaisten neuvotteluhaluttomuus, niin jatkamalla sotaa se onnistuu varmimmin. Mitä Trump saa vastineeksi siitä että auttoi Israelia Gazassa ja Iranissa? Tuskin mitään, koska tulee häviämään välivaalit.

    Facebookissa kirjoitettiin Trumpin poikien droonibisneksistä, joita isukki auttoi kieltämällä Pentagonilta ulkomailla tuotettujen droonien ostot. Trump lähipiireineen on kuin mafia, joka kahmii vallassaoloaikanaan mahdollisimman monta miljardia.

    Jos jenkit voivat tehdä noin, me voimme myös suosia hankinnoissamme kotimaisia ja eurooppalaisia ratkaisuja.

    A.Jalkanen A.Jalkanen

    Ottakaa hyvät ihmiset puhelinmarkkinoinnin esto!

    Se maksaa muutaman euron vuodessa ja uusiutuu automaattisesti. Ihana rauha! Kaikki yritykset eivät tosin käytä sitä; ilmeisesti se maksaa jotain yrityksille. Mutta kannattaisi heillekin: jäisi paljon hukkapuheluita soittamatta, kun soittaisivat vain henkilöille jotka sallivat sen.

    Tässä muutama päivä sitten soitteli joku myyjä jolle en saanut sanottua estosta, kun myyntilitania alkoi ja jouduin ilkeästi lyömään luurin korvaan ja estämään numeron. Yleensä myyjät kunnioittavat kyllä rekisteriä kun kuulevat siitä, vaikka eivät sitä itse hyödynnä.

    Metsuri motokuski

    Eikö narisijalla ole tietoa kuka on aseistanut Libanonissa hitzpollahin, ja Gazassa taistelleen hamasin. Nehän kaikki ovat iranin rahoittamia ja aseistamia ja käyvät taistelua Israelia vastaan.  Ihan kuin Venäjällä Wagner Ukrainassa.

    Tuo Annelin toive toteutuu. Heti kun Eurooppa saa aseteollisuuden kunnolla jaloilleen joka onkin jo aika hyvällä mallilla niin riippuvuus Amerikasta häviää.  Sehän on sitä mitä halutaankin.  Eurooppa pitää omasta maanosastaan huolta.

Esillä 10 vastausta, 37,681 - 37,690 (kaikkiaan 38,461)