Keskustelut Luonto Median metsäpolitiikka

Esillä 10 vastausta, 1,831 - 1,840 (kaikkiaan 1,843)
  • Median metsäpolitiikka

    Merkitty: 

    Tiedossa on, että joillain kanavilla on erilainen käsitys vastuullisesta journalismista kuin toisilla.

    Kirjoitin Ylen tuoreimpaan susikeskusteluun useita kommentteja. Osaa en huomannut julkaistun ollenkaan, osa julkaisiin, mutta hävisi hetken kuluttua ja vai muutama jäi jäljelle.

    Kuuluuko moderaattorin ottaa kantaa keskusteltavaan aiheeseen vai klikkaileeko joku asiattoman viestin ilmoituksia ja viestit poistetaan kritiikittä. Ylen asenne on tiedossa, joten olen koittanut pysyä asiassa, etten sen takia anna aihetta viestien poistoon.

    Millaisia kokemuksia muilla tuosta on?

  • Gla Gla

    Oli 90-luvun laman syyt mitä tahansa, nyt täällä ei kaivata lisää keinotekoisia tuottavuuden esteitä. Ainoa mitä tarvitaan on ratkaisuja. Eikö tämän pitäisi tässä velkaantumistilanteessa olla itsestäänselvää myös vasemmistossa.

    Metsuri motokuski

    En tiedä onko tätä jo linkitetty tänne mutta hyvä keskustelu.

    Timppa Timppa

    Palkka ei tietysti ole aina syyllinebn, vaan se, että työpanos ei ole palkkaa vastaava.  Homma tehdään vaikeaksi vaikka sen voisi tehdä tuottavammin.

    Olin 1970- ja -80-luvuilla rakennusliikkeen johtaja.  Mietittiin esimerkiksi sitä miten jonkun laudoitushomman voisi tehdä järkevämmin.  Olisi säästetty materiaalia, aikaa ja työtunteja.  Joskus homma tyssäsi siihen, että timpurit vaativat helpommasta työstä parempaa urakkahintaa.  Silloin Helsingin Kulttuuritalolla majaili joku kommunistiporukka, joka kontrolloi urakkakuntia.  Jokainen työsopimus piti hyväksyttää siellä.  Tämäkin on sitä Beljakovilaista touhua.

    Paperimiehien touhu on tietysti loistava esimerkki siitä, miten tehokkaassti onnistuttiin heikentämään  Suomessa paperiteollisuuden toimintamahdollisuuksia,  Toki paperin valmistus olsi vähentynyt globaalisti, mutta nyt se tapahtui nimenomaan Suomessa.

    Kurki Kurki

    Eli työmies on aina ollut ja tulee aina olemaan syyllinen kaikkeen.

    Minä kannatan sellaista  ay-liikettä kuin on Ruotsissa. Vastuuta ottavaa. Eli kilpailijamaiden mukaiset palkankorotukset.

    En tätä suomalaista, joka metsäteollisuuden korkeasuhdanteessa ulosmittaa voitot ja matala suhdanteessa teollisuus on konkurssikypsä ja pitää devalvoida eli palauttaa palkkataso takaisin kilpailijamaiden tasolle, että vienti vetäisi.

    Uruguain 400 e/kk palkalla siellä pärjää ihan hyvin, sillä sikäläisellä palkkatasolla tuotetaan kaikki palvelut, hyödykkeet,  ruoka, asunnot ja vaatteet jne. ja jos tuottavuus on sama, niin elintasokin on sama.

    Nostokoukku on hyödyllinen idiootti, joka luulee, että 10-kertaisella palkkatasolla nämä Suomen puujalostustehtaat pärjäisivät kilpailussa maailmamarkkinoilla, jonka hintataso muodostuu 400..500 e/kk palkkatasolla. Puun hinta lienee samaa tasoa kuin Suomessa 15… 20 e/m3.

    Petkeles Petkeles

    Onnea vaan urugualaisen ja suomalaisen tuottavuuden vertailussa.

    Rane2

    Luin MT:sta Härmälän raportin julkaisutilaisuudesta.Raportti on tarkoitettu puolueille pohjaksi vaaleihin.Jutun perusteella raportti on täyttä asiaa mitä tietysti Härmälältä saattoi odottaakin.

    Tosin epäilen että esim. SDP:ssä ja vihreissä raporttia ei juurikaan lueskella…

    Gla Gla

    Petkeles on langoilla. Sinulle on tässä viestiketjussa kysymys 13.4.2026, 21:42.

     

    Nostokoukku

    Minä arvostan ruotsalaisia ja saksalaisia työnantajia, joilla on avoin keskusteluyhteys ja sopimisen halu ay-liikkeen kanssa.

    Kurki-Eero on hyödytön idiootti, joka luulee, että 400 euron kuukausipalkalla Suomessa tulee toimeen. Unelmansa itse kullakin.

    Perko

    Metsäpolitiikan norsunluutornissa
    Suomalainen metsänomistus on pienten hartioiden varassa: omistusmediaani yli puolet on vain kymmenen hehtaaria. Puolet meistä hoitaa siis tilkkua, joka mahtuisi pienen kylänraitin varteen. Keskiarvon yltää 30 hehtaariin vain kourallinen suurempia tiloja. Mutta kun katsotaan, ketkä istuvat päättämässä metsänomistajan tulevaisuudesta, mittakaava karkaa täysin käsistä.
    Esa Härmälän luotsaamaan raporttikeskusteluun oli kutsuttu  eläköitynyt  metsäammattilainen – edusti ”keskiverto-omistajia” omasta mielestään. Tuntuma todellisuuteen oli kuitenkin mielenkiintoinen: Härmälän omat vuositulot vastaavat noin 950 hehtaarin vuotuistatuloa.   Toimitusjohtaja  Johanna Buchertin elintaso vaatisi siistiä savolaista mäntykangasta  1300 hehtaaria vuodessa, ja listan kärjessä pankkimies Karhisen tulot vastaavat huikeaa 3800 hehtaarin metsätuloa – joka ikinen vuosi  on pankista valunut.
    Silti samainen Karhinen pahoitteli julkisesti, etteivät oikein ymmärrä, miten metsää pitäisi käsitellä. Toimitusjohtaja J. Buchert taas vaati lisää rahaa Lukelle, jotta tulevaisuudessa saataisiin ”tutkimustietoa”. Herää kysymys: mitä ihmettä ne kymmenien vuosien mittaukset ja tutkimukset ovat tähän asti olleet, jos niillä ei ole saatu mitään aikaan?
    On kuvaavaa, että Luken Buchert itse profiloituu nimenomaan ”selluteollisuuden tohtorina”. Se selittääkin paljon: kun istuu huipulla, metsä nähdään vain tasaisena massana, joka syötetään kattilaan, jotta oma virka ja visiot säilyvät. Tavallisen kymmenen hehtaarin isännän murheet investointiveloista ja aneemisesta kasvusta eivät näihin pöytiin kuulu – siellä kun yhden miehen vuositulo vaatisi kokonaisen pitäjän metsät sileäksi.
    Video paljastaa sen, miten kaukana massantuotannon arkkitehdit ovat siitä todellisuudesta, missä eurot on revittävä kymmenen hehtaarin  heinittyneestä  kitukasvuisesta taimikosta.

    MJO

    Minä kannatan sellaista  ay-liikettä kuin on Ruotsissa. Vastuuta ottavaa. Eli kilpailijamaiden mukaiset palkankorotukset.

    Kannatatko oikeasti, vai rusinat pullasta? Esim. ensimmäinen sairausloma palkaton. Sen jälkeen kuuluu vuoro- ja viikonloppulisät kuuluvat sairausajan korvauksiin. Ei tainnut Orpo ja Purra niitä maininnut Ruotsin mallin karenssipäivästä. Veikkaanpa, että Ruotsin työntekijällä on paremmin neuvotellut edut. Tietenkin täällä on pikkuisen ristiriita, että osa duunareista vetää DI:n liksaa ja osa paskalla palkalla.

Esillä 10 vastausta, 1,831 - 1,840 (kaikkiaan 1,843)