Keskustelut Puukauppa Puun hinta 2025

Esillä 10 vastausta, 501 - 510 (kaikkiaan 538)
  • oksapuu

    Numpille.

    Huonosti muotoiltu joo, eli jos motokuski nostaa metelin niin firma maksaa raivuun siltä osin kun tarvitaan.

    Numppi

    Asia selvä. Mielestäni tuollaisia ostomiehiä ei pitäisi olla olemassa. Kauhean motivoitunutta motokuskia on turha odottaa leimikolle tuolla tyylillä. Todennäköisesti käy niin, että kun koneet on leimikolle ajettu, eikä metsuria heti saada niin ruvetaan väkisin tekemään. Ja sen näkee sitten jäljessä.

    suorittava porras suorittava porras

    Yrittäjän ja urakanantajan välillä on sopimus ,jossa edellytetään , että raivaukset on hoidettu ennen koneen saapumista leimikolle. Jos ehto ei täyty ,isäntä saa katsella kone kyydissä poistuvan lavetin takavaloja, mikäli ehtii edes paikalle.

    Panu Panu

    Kuusikuidussa latvaläpimitta taitaa edelleen olla 7cm ja 5cm läpimittaista ei ole tarkoitus ottaa tyvipöllistä vaan viimeisestä pätkästä latvapäästä.

    Uusimmalla videollaan muuten Janne Seppänen ihmettelee kun on kuitukokoista raivattu maahan ja noukkii niitä 50l runkoja sieltä ja tekee kuiduksi.

    Numppi

    Huomasin saman. Ihmettelin miksi niitä kerää? Tiedän metsänomistajia ketkä kaatavat tuollaisia ennakkoraivauksessa raa-asti maahan ihan tarkoituksella.. Tuollaisen arvo pinossa alle parin euron luokkaa?
    Olen joltain videolta ymmärtänyt, että saa keskijäreyttä noilla alemmas ja tienaisi tämän takia paremmin? Voi olla, että olen väärinkin ymmärtänyt.

    Ei ole minusta ongelma, jossa siellä maassa jonkun verran kuidun mitat täyttävää on. Enemmän ongelma taitaa olla liian varovainen raivaaja, joka jättää kaikenmaailman nippanappa räipät motomiehelle.

    suorittava porras suorittava porras

    Nuppi on oivaltanut erinomaisesti ,kuinka yhteistyön  metsässä saa toimimaan. Kun on hyvin raivattu kohde ,ei kukaan ilkeä tehdä huonoa jälkeä ja toisaalta hakkuu onnistuu vähemmän kokeneeltakin. Hyvä korjuujälki lienee kuitenkin kaikkien toiveena. Jos toimintaympäristö on vain ”vähän sinne päin” on työjälkikin samaa luokkaa ja epäkurantimmat kohdat palstasta jätetään suosiolla hakkaamatta .

    Nostokoukku

    En oikein ymmärrä tätä nykyistä meininkiä firmojen ja valtion mailla. Kuinka kannattaa ensin kasvattaa puu  kuitukokoiseksi ja sitten vielä maksaa siitä, että se raivataan maahan? Yhden kuitupölkyn kokoista lyödään surutta lattiaan, etenkin koivua. No, minulle se kyllä käy, niistä saa näpäkän kokoista klapia. Eikä maksa yleensä mitään. Ovat kuulemma tyytyväisiä, kun tienvarren siistitty.

    Numppi

    Ei ole mitään järkeä jättää näitä nippanappa runkoja koneella korjattaviksi. Niiden korjuu ja kuljetuskustannus tulevat äkkiä kalliimaksi mitä puusta saa hintaa.

    oksapuu

    Voi voi…

    Mitä se pystykaupassa metsänomistajalle kuuluu jos hakkuuyrittäjä tykkää ajella lavetilla? Kauppakirjaan kirjatun mukaan mennään ja hakkuu tehdään loppuun. Pystykaupassa se hakkuu ei ole kuitenkaan mitenkään pakollinen mutta maksaminen on…

    Numppi

    Ajattelen sen niin , että se hakkuuyrittäjä hoitaa omaisuuttani. Jos yrittäjä ajelee turhaan leimikolle tai kuviota ei ole raivattu, niin se heijastuu korjuujälkeen.  Se ei  itseäni lohduta ollenkaan jos hakkuu tehdään loppuun väkisin ja jälki on sen mukaista.  Se heijastuu saataviin tuloihin myöhemmistä hakkuista. Tyytyväinen ja motivoitunut urakoitsija on metsänomistajalle kallisarvoinen.

Esillä 10 vastausta, 501 - 510 (kaikkiaan 538)