Keskustelut Metsänhoito Taimien vapauttaminen vatukosta

Esillä 2 vastausta, 1 - 2 (kaikkiaan 2)
  • Taimien vapauttaminen vatukosta

    Merkitty: 

    Terveisiä Kanta-Hämeen ja Varsinais-Suomen rajamailta. Tuore kangas on uudistettu 3 v sitten istuttamalla koivuja ryhmiin ja kuusi-mänty-sekaistutusta muualle. Siellä on surullista käydä, koska peurat ja hirvet ovat tehneet metsänhoitoa. Trico-ruiskutuskin meni pieleen, olisiko aine päässyt jäätymään talvella.

    Hyvinsyödyt taimet ovat nyt häviämässä vatukolle. Missä järjestyksessä studiojoukkue tekisi pelastusliikkeet? Listalla on aukkoperkaus vatuille ja Trico syksyä kevättä.

    Harrastan metsänhoitoa eli haetaan parasta tapaa, ei taloudellisinta tapaa.

  • mehtäukko

    ” Hyvinsyödyt taimet”. Onko ne niin paskana, ettei kannata niitä virotella..?

    140ärrä

    Tyvimutkainen puu on aina parempi, kuin ei puuta ollenkaan, eli kannattaahan niitä yrittää pelastaa kasvuun. Vatukko on niin voimakas ja nopea kasvamaan, että sitä pitää käydä ainakin kahdesti kesässä tamppaamassa, ellei ota kemiallista sodankäyntiä käyttöön.

    Listan ehdotus on siis toimiva, jos vain on aikaa käydä vatukon nousua seuraamassa.

Esillä 2 vastausta, 1 - 2 (kaikkiaan 2)