Käyttäjän Apli kirjoittamat vastaukset
-
Aikoinaan alle 43 dm pituudet ( 37, 34, 31) olivat ”poikkeusmittoja” , siis lyhyitä mittoja. Yleensä oli rajoite paljonko niitä sai prosenteissa olla koko sumasta.
Näinhän se on, monesti noita lyhyitä apumittoja saa erittäin vähän käyttää, toki jos on hyvä leimikko ei noita juurikaan tarvita. Mitä tulee katkonnan historia tietoon ja paljonko rahaa tulee lisää jos käyttää Mhy:tä apuna asiassa niin suhtautuisin näihin kyllä hyvin kriittisesti.. Enemmän apua on Mhy:stä on nyt kun heillä hyvää tietoa energiapuun ostajista saako niiltä rahat, ja mikä on tilanne.
Apli 22.1.2025, 11:03Nordea laskee ennustetta Suomen talouskasvusta tuntuvasti | Kauppalehti
Ennusteet suomen talouskasvusta loppuu samaa kyytiä kun korjuukelit metsässä loppuviikosta alkaen, lämmintä säätä luvassa.. Saa alkaa ministerit miettiä uusia säästökohteita tai lisää velkaa..
Apli 22.1.2025, 09:04Eteläsuomeen on hyvä rakentaa Fingrid isoja sähkölinjoja, lunastaa maat ja ei muuta kun rakentamaan..
Apli 22.1.2025, 08:40Sanotaanko oma kokemus tuosta katkonnasta, en olisi siitä kovinkaan huolissaan puukauppaa tehdessä, kyllä tukki otetaan tarkasti jokaisella ostajalla, oli kyseessä sellufirma tai saha, lyhyitä pituuksia on nykyään lähes kaikilla käytössä. Mhy:n katkonnan valvonta ja yleensä puukaupan valvonta on hyvä juttu niille jotka ei ymmärrä puukaupoista mitään, vähänkin alaan perehtyneelle se on täysin turhaa ja ylimääräistä kulua. Itse luotan sen verran paljon omiin puun ostajiin ja myös korjuuyrityksiin että ei huolta, rauhassa saa puukauppaa tehdä ja yöt nukkua vaikka moto onkin metsässä. Kannattaa keskittyä tuottamaan leimikoita jotka on hyvässä kunnossa ja kiinnostaa ostajia.
Apli 21.1.2025, 08:40Itse veikkaan että Trumpin jälkeen seuraava pressa on varapressa J.D Vance Nuori mies vielä, Elon Musk jäänee myös hänen taustalleen, ja samalla hoitaa itselleen lisää vaikutusvaltaa.. Eu:ssa jos jossa olisi varaa tehostaa byrokratiaa ja vähentää porukkaa, melko raskas organisaatio, ja eihän nykyiselle euroopan taloudelle voi hurraa huutoja antaa, varsinkaan täällä suomessa.
Apli 21.1.2025, 08:24Aurinko energia alkaa näyttää voimaansa, sitä mukaa kun päivät pidentyy, ja eilisen korkeiden hintojen jälkeen loppuviikko näyttää hyvältä, polttopuun tekoaika hyvä nyt kun lunta vähän.
Apli 21.1.2025, 08:21Nyt kun tuntuu että energiapuukauppa näyttää haastavalta, kannattaa alalla toimivien kanssa olla tarkkana että saa rahat pois, muuten isompien ostajien kohdalla rahat tulee kun manulle illallinen. Kuukausi kun mittaustodistus on toimitettu, moto poistunut tontilta..
Apli 20.1.2025, 09:09Yksi hyvä syy pysyä kaukana suomalaisista kartongin valmistajista, Metsä Board ja Stora Enso. Eurooppalaisille valmistajille tulossa kovat ajat..
Apli 20.1.2025, 09:03PAM aloittaa tukilakot Teollisuusliiton lakkokohteissa | Uutisia lyhyesti | Yle Uutiset
Lakkoilemalla tuskimpa saadaan taloutta kasvamaan…
Apli 20.1.2025, 08:54Energiapuun osalta tilanne ei ole yllätys, ja varmasti tulee vaikuttamaan kuitupuunkin hintaa, nyt jos on aikomuksia myydä energiapuuta niin kiirettä pitää…