Käyttäjän Apli kirjoittamat vastaukset
-
Fortum kaavailee aurinkovoimalaa Gotlantiin | Yle Uutiset
Aurinkovoima jatkaa kasvua, isoja on hankkeet..
Apli 25.8.2023, 09:42Saapa nähdä kauanko tukkileimikoita hakataan? Vai hakataanko ne sellutehtaille? Sen verran hiljaisia aikoja alkaa olla sahoilla… Tarkoittaa energiapuulle hurjaa kysyntää kun purun ja kuoren tulo vähenee rajusti, pellettitehtaille tietää isoja vaikeuksia, esim Versowood johtaja kommentoi asiaa maaseudun tulevaisuuden nettisivuilla..
Apli 24.8.2023, 08:12Pihlajaa kasvaa täälläkin joka paikassa paljon, vähän hankala tehdä polttopuuksi mutta olen sitäkin tehnyt ja hyvinhän silläkin lämmittää takan ja saunan sekapuuna muiden puiden seassa.
Apli 24.8.2023, 08:09Vaikka nyt pörssisähkö voi tuntua kalliilta on se koko kevään ja kesän ollut todella edullista ja kun tietää Suomen talouden tilanteen uskon että kun ydinvoimalat saadaan huollosta/korjauksesta pari viikon päästä samoin siirtolinjat on sähkö taas todella edullista piiiitkään..
Apli 24.8.2023, 08:04Tyypillistä ryssien touhua, aseita vaan lisää Ukrainaan.. Tänään muuten Ukrainan itsenäisyyspäivä..
Apli 22.8.2023, 08:42Ennen käyttivät jonkin verran sahanpurua kuivikkeena, en tiedä nykymenoa, purulla on varmasti kysyntää toki muuallakin, pellettiä tekevät siitä paljonkin..
Apli 22.8.2023, 06:43Näkyvät kaiken pikkutukin ja latvatukin ajavan sellutehtaalle, Suzano mailman suurin sellunvalmistaja nosti jo sellun hintaa markkinoilla Usa ja Eurooppa 50 dollaria tonni ja Aasia 20 dollaria tonni, siitä se lähtee.. Pahin ehkä alkaa olla ohi.
Apli 22.8.2023, 06:38Ammattiyhdistysliike valmistautuu hallituksen toimiin | Yle Uutiset
Lakkosapeleita kalistellaan…
Apli 21.8.2023, 19:35Turkilla ja Kreikalla on siellä tarpeeksi laivoja valvomaan hommaa voisi jopa auttaa heidät parempiin väleihinkin..
Apli 21.8.2023, 17:21Niin hyvä kysymys missä on ne muut sähköntuotannon rakentajat? Tuuli ja aurinko lähes ainoat, jätteenpolttoa lähinnä sitten, siitä ei tosin irtoa paljonkaan sähköä, noh Kemi ja Äänekoski toki isoja sähköntuottajia. Visalle tuotan pettymyksen turvetta kyllä, ei enää merkittäviä määriä ja vuosi vuodelta vähemmän, oma veikkaus 5v max ja homma kokonaan loppu, surullista? Ehdottomasti…