Käyttäjän Apli kirjoittamat vastaukset
-
Minä ajattelin tehdä tällä kertaa toisin kuten teen yleensä, kanssa paljon ensiharvennuksia ja ripaus mausteena päälle 2 harvennusta, kesäkorjuukelpoisia kaikki noin 13ha kokonaisuus.. Niin tuttu metsäpalvelu yrittäjä jolla pieni konekalusto ja tekee loistavaa harvennusjälkeä, olen käynyt 3 hänen tekemää enskaa katsomassa, niin hän käy leimikot läpi ja tekee tarjouksen, jos hinta yhtään miellyttää niin hänelle ne menee.. Kemera kelpoisia on ensiharvennukset. Jätän tällä kertaa isot yhtiöt pois sekä MHY:n annetaan pienelle mahdollisuus(:
Apli 27.3.2023, 12:51Puhtaita kuusikoita en kanssa antaisi harventaa kun lumitalvina, mutta omissa sekametsissä joissa hyvin kantavat maat olen kyllä ollut tyytyväinen kesäkorjuu harvennuksiin.. Varsinkin nyt niistä tuntuu olevan kova pula!
Apli 27.3.2023, 11:54Metsälehdellä on oikeaa hintatietoa, molempien sekä energiarangan että kuitupuun hinnat jatkaa nousua vielä ainakin tämän vuoden, pulaa on molemmista eikä tuonnilla niitä pystytä korvaamaan.. Jutussa turpeella oli saatu ensihätään korvattua energiapuuta mutta se jäänee historiaan.. Jos ei ole kiirettä hakkuille odottaisin rauhassa hintojen nousua näin meinaan ainakin itse tehdä. Kesäkorjuusta muuten saa jälleen kerran aika ison hintaeron vrt talvikorjuu, näin oli omissa tiedusteluissa kun ostajilta kysyin..
Apli 25.3.2023, 07:33Kyllä hyvin lähellä kuitupuusta olevia hintoja ovat maksaneet, jos esim latva se 2-3cm ja oksat jää lannoitteeksi, näin keski-suomessa, oma näkemys että hinta myös energiapuussa on nousussa kuten myös kuidulla. Sahoilla voi olla pitkiäkin seisokkeja se lisää kuitupuun ja energiapuun tarvetta. Toki myös turpeen erittäin vaikea tilanne.
Apli 24.3.2023, 13:01Se mistä maksetaan paremmin ratkaisee pelin euro on se konsultti, jos suojelusta maksetaan niin metsät suojellaan… Puun myyntipakkoa ei ole.
Apli 21.3.2023, 09:28Oma näkemys on nykyisin että vähemmän taimia enemmän luontaisesti tullutta taimea sekaan sitten raivuuta, mitä tulee puuntuotannon kannattavuuteen siihen suurin syy on kuitupuun todella huono hinta, joka tosin nyt ollut nousussa ja toivottovasti nousu jatkuu erittäin pitkään.. Kuitupuun hinta on pidetty aisoissa venäjän tuonnilla, sellutehtaat on tehny ennätysvoittoja samoin kuitupuun polttajat sähköllä..
Apli 18.3.2023, 11:02Jos ajatellaan suomalaista ruoan tuotantoa niin tukea se tarvitsee jatkossa yhä enemmän tai sitten tuetaan kansalaisia jotka ei pysty ruokaa ostamaan, tämä on valintakysymys poliitikoille, ilman kotimaista tuettua tuotanto olisi äkkiä ruotsin tilanne..
Hintaraivo lähti käsistä Ruotsissa – Ruokakauppiaita uhattu kuolemalla (iltalehti.fi)
Apli 18.3.2023, 10:57Olen varma että suojelu niin yksityinen kuin julkinen tulee jatkossa lisääntymään kuinka paljon aika näyttää, mikä vaikutus sillä on puun hintaan niin ei ainakaan laskeva..
Sellulove eli Stora, UPM, Metsä jne – Osakkeet – Osakesijoittaminen (inderes.fi)
Tuolla hyvää keskustelua metsäyhtiöstä, kuivuus ankara sellainen vaivaa nyt Etelä-Amerikan euca viljelmiä, hankaloittaa niiden kasvua, ilmastonmuutos voi vähentää sellun tuloa jatkossa sieltä jopa radikaalisti..
Apli 18.3.2023, 08:52On muuten aika hauska tilanne sähköverkossa NYT vienti vetää reilusti…
Apli 18.3.2023, 08:48Tämä on totta, hyvin huomaa kaupassa kun pikkusen katselee mitä ihmiset ostaa, jos jotain positiivista on niin sähkön hinta uusissa esim 2v sopimuksissa on jo alle 10s kwh ja moni uskoo sen palaavan jopa 5s luokkaan aika näyttää.. Itse uskon että ruoan hinta jatkanee nopeaa nousuaan ja se tekee monelle tilanteen hankalaksi.