Käyttäjän Apli kirjoittamat vastaukset
-
Mistä rahat? EU vai Suomi? Valtion vai yksityisten metsiä?
Apli 27.2.2023, 12:39Voi vähentyä tarjonta ja myyntihalut reilustikkin lähivuosina, esim yksi metsänaapurini totesi kuukausi sitten että antaa metsien olla eläinten turvapaikkoina ei sinne koneita sekaan sovi, näihinkin törmää aina välillä, jos ja kun suojelusta aletaan maksaa enemmän saa monella tilalla ryteikötkin olla suht rauhassa samalla kuten 100 vuotiaat kuusikotkin.. Monesti puhutut köyhien maanviljelijöiden metsätkin alkaa olla hakatut kuten metsähallituksen joka on jatkossakin suojelijoiden ykköskohde joka paikassa missä hakkaavat.
Apli 27.2.2023, 10:58Tällä hetkellä kun sahat seisoo suurelta osin kun AKT lakko päällä satamissa onkin mielenkiintoinen tilanne niillä voimalaitoksilla jotka käyttäneet paljon sahateollisuuden sivutuotteita mitä laitetaan tilalle? Onneksi kelit lämpiää loppuviikoksi ja lakot saisi loppua mahdollisemman nopeasti. Parin viikon lakko varmasti syöny energiapuun ja miksei turpeenkin varastoja tyhjiksi.
Apli 27.2.2023, 09:42Minusta pitäisi enemmän miettiä millä muovi korvataan, siihen tuntuu EU:ssa olevan vähän haluja, mikromuovi on koko ihmiskunnan olemassa olon kannalta tärkeä kysymys johon politiikoilla on vähän kannanottoja..
Apli 27.2.2023, 09:38Syynä tai iloina miten sen nyt kukin sitten ottaa on myös erittäin isot investoinnit, äänekoski kohta starttaava kemi, oulun investoinnit ja tietysti että puun tuonti ryssistä stop, tällä hetkellä ja tulevaisuudessa joka kalikalle on ottajia(: Se jätetäänkö ne kalikat tikoille vai meneekö esim sinne polttoon tai selluksi se onkin vaikeampi juttu se..
Apli 27.2.2023, 08:54Suomesta tulee jatkossa tuulivoiman suurtuottaja, syitä on monia, harvaan asuttu maa, hyvä tieverkosto, valtiovallan tahto lisätä tuulivoimaa, vihreän vedyn tuotanto, suomen laki joka takaa kantaverkolle ja muille edulliset pakkolunastukset voimajohdoille, ei muuten onnistu noin monessakaan maassa.. 1000mw uutta kapasiteettia joka vuosi on varovainen arvio, todellisuus lienee 1000-2000mw välissä joka vuosi siihen aurinkoenergia päälle ja sähkönsäästö into, herää kysymys tarvitaanko esim Olkiluoto3 enää ollenkaan? Lisäksi vesivoiman tehostusohjelmat eli nykyiset vesivoimalat kun uusitaan niistä saadaan sähköä erittäin paljon enemmän..
Apli 26.2.2023, 09:33Tolopainen on oikeassa soille nousee jatkossa aurinkopaneleita, jopa tuulivoimaloitakin..
Tämä on surullista politiikkaa suomessa johon Visa viittaa ja vaikeaa ymmärtää..
Apli 26.2.2023, 09:01Ministeri voi toivoa melkein mitä vaan, ensin pitää olla työntekijät, sitten pitäs olla ostajat, sitten pitäs hommasta jäädä euroja vähän taskuunkin, sitten pitäisi olla vielä kuiva alkukesä ja miksei koko kesäkin, suo alat kun pienenee niin katsotaan miten käy, suunta alalla on vain yksi ja se on alaspäin eikä paluuta ole, valitettavasti.
Apli 25.2.2023, 16:33Mun tuntemista turveyrittäjistä moni lopetti ja jotka jatkoi niin niistä moni nyt harkitsee lopettamista, eli alan alasajo kiihtyy vaan, eivät saa 3-4 vuoden sopimuksia jotta olisi järkeä suunnitella tulevaisuutta, parempi myydä suot pois.. Kantojen nostoon voi olla jossain vaiheessa haluja, kivet siinä ongelma mutta polttoaineena muuten ok, säilyy hyvin muutaman vuoden(:
Apli 25.2.2023, 10:28Tästä olen Suorittavan kanssa täysin samaa mieltä, järeämpää energiapuuta tarvitaan ja todella paljon, nyt kun sahasuhdanne on kääntynyt se tarkoittaa myös hankaluuksia energialaitoksille niiden sivujakeita on varmasti huonommin saatavilla jopa muutaman vuoden, ennen kuin se taas kääntyy niin metsästä saatavaa tavaraa tarvitaan huomattavasti enemmän..