Käyttäjän Apli kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 2,651 - 2,660 (kaikkiaan 3,693)
  • Apli

    Puun kantohinta määräytyy Suomessa sellunkeittäjien sanelemana, näennäinen kilpailu jota kutsutaan kartelliksi.
    Venäjällä ja Kanadassa on myös olemassa kuljetusmatka joka maksaa, eli kilometri on sama joka paikassa.

     

    Näinhän tämä on menny ja menee varmaan jatkossakin, esim koivu on hyvä esimerkki tästä, koivutukin käyttöä ei haluta lisätä suomessa kun sellutehtaat haluaa halpaa kuitua, puhutaan että pitäisi lisätä koivun kasvatusta ja sekametsiä mutta kun niissä kasvaneen koivutukin hinta on mitä on ja laatuvaatimukset päälle.

    Apli

    Rakkaudesta lajiin. Olen saanut metsästä paljon muutakin iloa kun euroja, toki niitäkin… Jospa kannatavuus paranee kun ilmasto lämpenee, ja puun käyttö lisääntyy..

    Apli

    https://yle.fi/uutiset/3-12169528

    Homma jatkuu saimaan kanavalla…

    Apli

    Vietilaatu ja kotimaan laatu on kaksi eri asiaa sahatavarassa totesi eräs puutavaran myyjä viime viikolla.

    Apli

    Kysyisin myös biowatilta ja jos olet jonkun mhy:n jäsen myös sieltä, toki myös vapolta.

    Apli

    Hyvin samoin käynyt täällä kuten kupsalla, iso pettymys ollut koivutukin kasvatus enkä enää sitä tee, enkä usko sen kannatuksen kasvuun jatkossakaan.

    Apli

    Osaava metsänomistaja ei myy energiapuuta… Huh huh mitä paskaa! Rupeaa ainakin keskisuomessa olemaan hinta semmoinen jos yhtään viitsii kysellä että ensiharvennukset energiaksi. Mutta jos on aina myynyt sille yhdelle joka tuo kahvipaketin ja hän on sitä mieltä että kuiduksi niin eihän siinä! Myös minun ”entinen” ajattelutapa oli että harvennukset vain talvella, näin meni vuosikymmeniä ja harvennuksia tehtiinkin vain talvella, kunnes metsänaapurin vanha isäntä pantiin maan multiin ja nuorempi sukupolvi alkoi hoitamaan metsiä, pari kertaa kävin sitten heidän kesäharvennuksia katsomassa kunnes tehtiin oma kesäharvennus eikä paluuta enää omilla tiloilla ole talviharvennuksiin ollut.. Nykykesät on ollu niin kuivia että maat kantaa silloin erittäin hyvin ja kun on leveät telat ja taitavat konemiehet niin avot! Sekametsissä kun niitä omat metsät pääasiassa on korostuu kesäharvennuksissa havutus, ajourien suunnittelu, motokuskin taito ja motivaatio ja myös korjuun ajoitus sekä valvonta, eli jos tulee kolhittuja puita niin ne pois ennen moton lähtöä tontilta.

    Apli

    Hyvä kysymys, jos laskee kaikki kulut, laikutus, istutus, taimet ja 2 kertaa raivuu ja näille hinta lienee kuitupuun kasvatus tappiollista varsinkin jos noista ei tee itse mitään.. Mutta uskon ja hartaasti toivon että kuitupuun alennusmyynti on ohitse, jos kaikki ennusmerkit mitä ilmassa on toteutuu eli venäjän puunmyyntiä koskevat rajoitukset tulee, turve korvautunee suunnitellusti, sähkön hinta jää korkealle, jokerina yksi uusi sellutehdas esim kemijärvi toteutuu ja suojeluala lisääntyy merkittävästi. Mutta aika näyttää!

    Apli

    On tullu kokeiltua tuota 1800 per/ha 2v kuusta ja jopa 2000per/ha 2v kuusta, eipä siinä hienoja metsiä niistä on syntynyt, nykyisin tosin enää 1400 per/ha ja 1.5v-2v kuusta ja hyvin tulee sekametsä, ensikesänä myös pitkästä aikaa männikön istutusta pieni 2ha palsta(: Katsotaan sitten miten käy, paikka ei hirvien talvilaidunta, kesällä niitä joskus näkee tuolla.

    Apli

    Pitäs loppua samoin kuten myös havukuitupuun ja saimaan kanavan puunkuljetus, saapa nähdä kuinka käy… Pari viimeistä päätehakkuiden kilpailutusta kertoo kyllä karusti koivutukin hinnan, latva 18-20cm ja tukin hinta alkaa jollain jopa 3 jollain 4 ja päälle kiristyneet suoruus ynnä muut ”laatuvaatimukset”  Toki laatutyvet sitten varmaan erikseen niistä ei tietoa.

Esillä 10 vastausta, 2,651 - 2,660 (kaikkiaan 3,693)