Käyttäjän Apli kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 3,061 - 3,070 (kaikkiaan 3,682)
  • Apli

    Viilat metallinkeräykseen, kovapalaterät käyttöön..

    Nimimerkki laiska raivaaja.

    Apli

    Rahastot ja Tornator, siinä suurimmat ostajat, nykyhinnoilla ainakaan itse en näe järkeä ostaa metsää tai sitten pitää löytää helmi tai hölmö myyjä ja niitä taitaa olla suht vähän.. Perintönähän metsiä menee paljon!

    Apli

    Asunnoissa on hintakupla ja iso kaikkialla Suomessa lukuun-ottamatta pääkaupunkiseutua ehkä Turku ja Tampere poislukien kanssa.

    Apli

    Toivotaan että valitsevat Valmetin sellutehtaan toimittajaksi ja muita suomiyrityksiä..

    Apli

    Hyvä UPM. kirkkaasti paras Suomalainen metsäyhtiö, pesi Storan ja pesee metsäliiton mennen tullen, Pesonen on johtajana aivan kärki, mutta 58v ja johtajasopimuksen mukaan jää eläkkeelle 60 vuotiaana, seuraaja saa erinomaisen metsäyhtiön. Tolopaiselle ja meille muille juu kyllä riittää puusta maksukykyä(:

    Apli

    Samaa mieltä, ehdottomasti.. Kiinteä omaisuus, metsämaa, asunnot yms helposti 40% ylihinnoiteltu, tulee aika että korjataan ne oikealle tasolle… Korkotaso osittain tämän tehnyt, mutta homma ei jatkune ikuisesti..

    Apli

    Korot pysyy juu pitkään alhaalla, mutta pörssin ilme on alakuloinen, pitkään jatkunut nousukausi lähenee loppuaan, osakkeiden hinnoissa painetta rajuun pudotukseen.. Samoin asuntoja rakennettu ennätystahtia viime vuodet siellä tullaan alaspäin ryminällä.. Pääkaupunkiseutua ja Tamperetta ehkä Turkua luukuunottamatta. Puukauppa on pienen kyselykierroksen jälkeen sanotaanko omasta mielestä horroksessa, tukin hinta laskenut reilusti, hyvät harvennukset ja energiapuu haluttuja, tukkileimikot ei niinkään..

    Apli

    Itsellä ollu monen merkkisiä autoja, tojota, audi, volkkari, pari rapeaa ranskalaistakin, nyt pari viimeistä Skodia, ehdottomasti vähävikaisempia nämä Skodat tähän mennessä.

    Apli

    Konekuskeja turha syyttää he tekee kyllä parhaansa minkä voivat. Jokainen tajuaa että kenen leipää syöt sen lauluja laulat.

    Apli

    Sanotaanko että puukaupoissa kuten monessa muussakin asiassa elämässä kokemus opettaa kenen kanssa ja minkälaisia puukauppoja tekee, leimikko tietysti myös ratkaisee… Jos joku on epävarma omista taidoista/tiedoista ei ole väärin käyttää esim paikallisen Mhy:n apua, ei siitä ainakaan haittaa ole.

Esillä 10 vastausta, 3,061 - 3,070 (kaikkiaan 3,682)