Käyttäjän Apli kirjoittamat vastaukset

Esillä 10 vastausta, 3,591 - 3,600 (kaikkiaan 3,911)
  • Apli

    Juu hyvä video, siitä se lähtee…

    Apli

    Kerran on pyydetty dokumenttien kanssa käymään verotoimistossa, noh kävin ja virkailija katsoi kaikki läpi ja totesi ok.

    Apli

    Tukin hintaan en odota itse lähivuosina paljonkaan korotusta, kuitupuun hintaan odotan merkittäviä korotuksia, pieniä on jo ollut, hyvä niin..

    Apli

    MTK ja Metsänhoitoyhdistyksien olisi korkea aika ryhdistäytyä tässä asia ja HETI nehän kertovat ajavan metsänomistajien asiaa?

    Apli

    Näyttää salakaatojen osuus olevan kasvussa, nythän siihen on ollut erinomainen talvi, itse en ole syyllistynyt vaan luottanut hirviporukoiden toimintaan, miten pitkään se on toinen juttu. Mitenkä paljon poliisia asia kiinnostaa? Ja kuka välittää? Hirviraivo on kova sen huomaa kun käy keskustelua esim naapuri metsänomistajien kanssa, aika moni alkaa olla valmis laittomuuksiin..

    Apli

    Yleensä rangat tehnyt keväällä/kevät talvella ja pilkkonut myös kuivaan… nyt ei ole tarvetta kahteen vuoteen tehdä polttopuita edes mökille…

    Apli

    UPM yksi parhaista ostajista tehtaidensa lähellä esim keski Suomessa… Korjuujälki parasta A ryhmää jotenka harvennukset menny lähes aina sinne.

    Apli

    Yksinkertainen neuvo, kun olet myymässä harvennuksia, ihan sama kenelle, käy katsomassa ostajan korjuujälkeä, se onnistuu aina…. Myös Mhy:n korjuu urakoitsijoiden kohdalla, sitten näet miten hommat on hoidettu.

    Apli

    Jesse yleisti aika rajusti… kyllä mhy:n korjuukin osaa harventaa riippuu kuskista. Metsäliiton oli pakko tehdä jotain sillä äänekoskea tuskin halutaan seisottaa puupulassa… mutta hinnat nousee pari vuotta hitaasti mutta varmasti.

    Apli

    Kevät lähestyy vaikka vähän sanotaanko nihkeesti, nyt muutama päivä lauhaa sitten pakkasia, päivät jo pitkiä… Puu kelpaa, hinnat nousussa, sopimuskumppanit kyseli kelirikko/kesäleimikoita, olisi ollut mutta ei päästy kauppoihin… Yhtiöt toivoo kylmää kevättä ja sitten kuumaa erittäin vähäsateista kesää, puunkorjuu pyörii täysillä, parilla hakkuulla olen käynyt ei ollut omia, sukulaisten. Jopa paljon hyljeksitty koivukuitu kelpaa nyt, sellunhinnat takoo huippuja, ja paperista saa taas rahaa.. Uusista hankkeista Kuopio, Kemijärvi, Paltamo ei tietoa, saattaa hautautua kaikki.

Esillä 10 vastausta, 3,591 - 3,600 (kaikkiaan 3,911)