Käyttäjän Apli kirjoittamat vastaukset
-
Minä en lähtisi heti näitä uusia metsänomistajia eli rahastoja tuomitsemaan, oli ne sitten ulkomaalaisia tai kotimaisia, nehän voi olla vaikka venäläisiä, tällä keinolla saadaan ostettua isänmaata, mutta aika näyttää miten käy eikä niitä valvo kukaan ei sen enempää kuin sinun tai minun metsiä ja niiden käyttöä..
Apli 10.12.2016, 07:03Juu näin on kun edellinen kirjoittaa.. Metsähallituksen järjettömiä parhaassa kasvuiässä olevien metsien päätehakkuita olen ihmetelly tänä vuonna ja homma vaan kiihtyy, taitaa tulostavoitteet olla todellakin tapissa. UPM on myynyt paljon metsää kainuusta sijoittajille, heillä on nykyään se suunitelma että tehtaiden lähellä olevat metsät pidetään, muut myydään.. Myös puukaupassa tämän huomaa hyvin, UPM on hyvin aktiivinen kumppani esim keskisuomessa jossa sillä on paljon omia tehtaita, mutta mitä kauemmas mennään sen tehtaista niin ostointo hiipuu, sinänsä se on ymmärrettävää, puut halutaan läheltä se säästää kuljetuskustannuksia. Mä en usko rahastojen ostojen hiipuvan, päinvastoin, moni rahasto mainostaa metsää hyvänä sijoituksena, pikkuhiljaa rahastot on alkanut ostaan myös pienempiä tiloja ja liittävät niitä isompiin..
Apli 6.12.2016, 11:07Metsäkoneiden koko on ollut puheenaihe aina, jotkut haikailee maatalouskoneita metsiin, toiset hevosia, jotkut kehittelee pieniä koneita toiset kantavia.. Tosiasia unohtuu kuitenkin, koneyritykset kasvaa kohisten ja kun katsoo niiden konekantaa ja mitä koneita metsissä näkee niin jokainen tajuaa tilanteen. Tehokkuus on päivän sana ja sen mukaan on koneet ja hyvä niin minulle nykyinen tilanne sopii erittäin hyvin. En kaipaan maataloustraktoreita ne pysyköön pelloilla ja hevoset tallissa. Hyvää itsenäisyyspäivää kaikille metsien miehille ja naisille(: 99 vuotias Suomi on hieno maa, olkaamme sen arvoisia.
Apli 4.12.2016, 21:13Mä tykkään aidosta nelivedosta ja se löytyy sekä Subarusta että Audista ei muista… Muut on enemmän tai vähemmän vajaavetoisia. Edellinen oli Subaru ihan ok nykyinen Audi ja tykkään kovasti.
Apli 3.12.2016, 15:01Joskus muinoin oli MHY:lle urakoivilla pienempiä koneita hakkuussa tekivät eh:ta ja energiapuuta mutta ei enää taida olla… Kyllä minä aina samalla pistän kaikki myyntiin samalla alueella eli kuten metsuri motokuski totesi, silloin jää siirtokustannukset vähiin, yhtiöt haluaa että koneet kun ne tulee ne tekee kaikki kerralla ja se on ymmärrettävää. Kyllähän metsäkoneiden koko on mielestäni aika maksimi nykyään, niihin moni laittaa kaivinkoneen teloja Yms jotta ne kantaa paremmin. Tehokkuutta saadaan varmaan laittamalla vuoroja lisää. Kuskista ja ajoituksesta on homma kiinni miten sujuu, ja hyvinhän se on sujunut ei ole moittimista ollut, seuraavat hakkuut tulossa taas tänä talvena ja ei pelkoa ole, erittäin hyvä ja taitava yrittäjä jolla sanotaanko isohkot koneet.. Talvi näyttää tulevan se on hyvä se. Itse kun pitää vielä huolen teistä että kestää niin yöt saa nukkua rauhassa(:
Apli 1.12.2016, 19:35Kyllä oli tuntityö… Ja palkka tuli ja tulee UPM:ltä.
Apli 1.12.2016, 15:59Ilmaisia lounaita harvoin on… Kerran vain yhden kerran, UPM tai heidän urakoitsijansa oli kantoja nostamassa kaivinkoneella niin pyysin että tekee kääntöpaikan autolle tien varteen, tekivät, vein rummun ja kysyin mitä maksaa, sanoivat että ei mitään… Vein omistajalle litran parempaa konjakkia!
Apli 30.11.2016, 10:16Euron parin nosto kuitupuun hintaan ja siitä maaseudun tulevaisuuteen sivun ilmoitus jossa ostajien numerot niin kohta on puuta ostettuna muutamaksi vuodeksi joka firmalla… Niukkuutta on järeistä kuusitukki leimikoista olen kuullut monelta suulta, muusta puusta ei ole pulaa!
Apli 30.11.2016, 10:11Kyllähän tämä kemera sekoilu alkaa olla sellaista että oksat pois… Minusta tuntuu että sais lopettaa kokonaan, järki tästä on hävinnyt!
Apli 29.11.2016, 16:51Metsuri Motokuskin kanssa täysin samaa mieltä, ketjutukseen varmasti pyritään sillä se säästää kustannuksia, mutta kelit vaihtuu samoin mahdollisuudet eri leimikoiden hakkuuseen… Energiapuun korjuussa olen nähnyt näitä ”pienkoneita” minun naapureista moni niitä haikailee mailleen hakkuuseen, mutta sitten ollaan iloisesti yllättyneitä kuinka hyvin isommat koneet toimii ja maat kantaa kun ollaan oikeaan aikaan oikeessa paikassa.