Käyttäjän arto kirjoittamat vastaukset
-
9 HA palsta siinä on loppuvuodeksi hommia.:D
Kyllä kaikki kehittyy. 10v takaperin on museoaikaa niin terissä kuin teroituksissa. nykyään voi tsuumata terän hampaan jopa 300 kertaiseksi. Näkyy ne viilantekemät urat samoin kuin ojat metsässä. Kaikkea voi kehitellä jos vaan innostus riittää.
Meillä alkuviikosta pakkasta -16 lunta 16cm nyt sää ukkeli lupasi yli 20cm viikonlopun aikaan lisää. Pakkasta nyt 5,8 astetta suomi pitkä maa. Raivauksia mobiilissa yli 20ha ennakko sellaista. Ensiviikolla jo lumikenkä keli. Tämä viikko meni 1.2ha päivä .Sade vaateet päällä lunta paljon puissa. Järvet kestää luistella.
Viikinki gore vaellusaapas raivaustyössä kesäkuivilla. Samoin pakkaskelissä. märillä keleillä sievin turvakevytkenkä. Muu kuin kumisaapas märillä keleillä vaikea kuivattaa, Ei yö riitä. Tehtaalta sain palautetta osta 2 paria. Jäi hommaamatta.
RS:n terässä voi tarvita ohjuria, jos on päästänyt jonkun tumpelon sitä viilailemaan. Kun upottaa viilan niin syvälle hampaan juureen, että pari milliä jää hammasta yläreunasta koskemattomaksi, niin siinä on oikeasti käytettävä joitakin muita välineitä, Toiset tekee tarkoituksella kyseistä viilausta 6.3 syvä viilaus ja 5.5 ohjuri viilalla leikkauspinnan terävyys. On kokeiltu ja toimii helkatin hyvin. Puru lentää kauaksi sahauraosta. Ohjuri meilläkin käytössä repussa työkaverilla hyvä se on varsinkin pimeänaikaan. Tosi nopea käyttä.
Tyhjän panttinahan ne siellä ovat. Ei suinkaan autoharrastajat tarvitsee niitä. Tasasen alustan suuntaus vaatii, Ei muuta, Ammattilaisen tekemänä todella nopea toimitus. Jos vaan tukivarsien pultit ei ole jumissa.
Ilomantsi on kyllä melkoinen petoreservaatti. Ilmeisesti kaikki koira-avusteinen metsästys loppuu pian. Meillä se koiraharrastus loppunut ajat sitten oli suomenmestari suomenajokoiraa jne. Nyt jokainen muistelee sitä aikaa. Ei metsästä löydy jäniksiä pedot söi nekin. Viime viikonlopulla oli lunta sudet seurailee jopa metson jälkiä katajikossa. Mutta turhaksi sekin jäänyt.
Nykyauton nelipyöräsuuntaus vaatii sen neljä käyntiä suuntauksessa ja firmojen vaihtoa ennenkuin löytyy seellainen, joka sen osaa tehdä. Kyllä se kerrasta osuu kohdilleen, Käytä 3D suuntauksessa ei tarvitse ravata monessa paikassa. Vastaavia pyöränsuuntauslaitteita ei ole läheskään joka korjaamolla Meillä päin kaikilla korjaamoilla toisilla jopa kotitallissa harrastepuolella.
Nälkiintynyt susilauma syö Sukevalla pihoista omenia – viranomaiset valmistautuvat poikkeuksellisesti jopa koko lauman ampumiseen
Keväällä pennut saanut alfapari on niin vanha ja huonokuntoinen, ettei se pysty hankkimaan laumalle ruokaa. Niistä on tehty lopetuspäätös. ONKO susistakin tullut vegania kertoo yle.Ei käsin. Monet lastauspaikat tänäkin kesällä raivattiin, Ihan metsätielle jonne rekalla pääsee. Vesakko veks. sahalla. Rekanpäältä se ottaa aina astian se kopteri menee suursäkki kerralla astiaan.