Käyttäjän arto kirjoittamat vastaukset
-
460 pieksee tehoissa tuon autotunen 100-0………Sama teho. Ei voi mitenkään olla totta….Tai toinen ei ole kunnossa. Vai onko vaan tunne.
Mulla keskikulutus 545fx on 3l päivä. Sillä menty jo monta vuotta sahausta yli 6t päivä. 555fx hörpää sitten 3.5l päivä.
Meilläpäin metsästettiin luvallisesti pari talvea. Oli isoja laumoja, Sudet oppi pelkäämään ihmisiä nyt asustavat omissa oloissa salolla. Eivät häiritse ihmisiä, Ennen pentueet pyöri asutuksien lähellä. Eivätkä pelänneet ihmisiä.
Huonolla terällä kytkimet saa rikki. Maahantuojan ohje (ammattikäytössä kestää muutaman kuukauden) Takuu muistaakseni 300 tuntia. Itsellä kesti 545 fx suutinversiossa reilut 180ha. Katkasi jousen. Vaihdoit sitten rummun ja kytkimen.
https://www.palkka.fi/palkkalaskuri/ Tuolla voi laskeskella. Tai antaa jonkin tilitoimiston hoitaa kaikki. Voi palkata tunti/ urakka hinnoittelulla.
Empä ole koskaan sahannut ilman sektorisuojaa. Enkä näe mitään etua sen poistosta.
https://www.retkitukku.fi/thermacell-kannettava-hyttys-ja-hirvikarpaskarkoitin.html Onko kokemuksia kyseisestä laitteista.
Kolmas vaihtoehto on, että järjestetään ne tienvarret artolle, jonka tarvitsee teroittaa terää vain viikonloput………Meillä niin paljon täällä raivauksia valitettavasti en jouda. Vimme viikko meni varhaisperkauksilla askelmittarin mukaan 89000 askelta tuli sahan kanssa käveltyä. 3 päivänä keskimäärin 8 tuntia liikettä. viikkotuotos oli yli 8 ha. 2 päivänä reilu 6 tuntia. mittarina omron.
Koivutukki on jo nyt harvinaisuus. …..En sanoisi noin. Meillä terminaali tuossa muutama sadan metrin päässä. Käyty emännän kanssa iltalenkillä siellä koivutukkia muutama satametriä pitkät pinot, Korkeutta niin paljon kuin rekka pystyy nostamaan. Samoin hyviä viljeltyjä koivikoita meilläpäin paljon.
https://www.mc-scatter.com/puutarha-ja-pienkoneet/osat-moottori-raivaussahat/mannat/140004-mantasarja-42mm-husqvarna-545fx-42-mm-?controllerUri=product……………….Eipä tuo ole lyhyt minusta……… Mikä tavara täyttää R-sahan sylinterin ripavälit? siitepöly, männyn neulaset, horsman höytylät. Alkaa täyttyä pakoputken lämpölevyä vasten. Huoltoon kuuluu myös pakoputken/aukon puhdistus.