Käyttäjän arto kirjoittamat vastaukset
-
Sinä puhut mitä sattuu. Luulet tietäväsi mutta puhut todelisuudessa. puppua. Meillä sanotaan tuollaisesta. tuulella käypä mies.
550 on sähköisellä kaasuttimella, eli pitäisi sanoa oikeastaan ”Ruisku”…….Tuossa sinun edelisen sivun valhe. Eli mielipiteet muuttuu kuin tuulensuunta Voitko myöntää että tuo oli valhe,
Kun arto on tapansa mukaan takertunut joihinkin pilkuntarkkoihin määritelmiin, niin miksi hän ei tunnusta, että hänen kelkassaan, mönkijässään ja autossaan on SUIHKUTUS-järjestelmä – ei ruisku……..Onko jammun insinöörit sitten väärässä…..Sinä oikeassa…..Epäilen kelkassani ja mönkijässäni on korkeapaine ruiskutus Mönkärissä 1 kelkassa 3 samat määrät läppärunkoja…..Suihu..se yleensä pesuhuoneessa…Ruisku moottoreissa,,,,,,Onhan niillä eroa….Sinä et huomaa…..MIETI.
Stihl esitteli syksyn lehdistöpäivillään uutuusmoottorisahan, jossa kaasutin on korvattu elektronisella polttoaineen ruiskutuksella. Saha on toistaiseksi prototyyppiasteella, mutta malli on tarkoitus tuoda markkinoille.
Ruiskutekniikan kerrotaan tekevän sahasta räjähtävästi kiihtyvän. Ketjun sanotaan kaasutettaessa kiihtyvän nollasta sadan kilometrin tuntinopeuteen 0,25 sekunnissa. Formula 1 autoilla sama kestää 2,5 sekuntia. SITTEN JOSKUS SE OIKEA RUISKU TULEE…
Suutin ei ole ruisku…Ruisku ruiskuttaa painella. Suutin ei sitä tee….
Hussen järjestelmässä on sähköinen neula. Joka annostelee polttoainetta. Imu vetää suuttimen läpi jatkaen sylinterin sisään.Todella yksinkertainen juttu.
Ei ainakaan hussen autotunessa ole sähkösuuttimia. Eikä minulla ole ollut kaasutinta autossa 25v Ilman saannin hoitaa läppärunko. Kannattaisi jätkän hiukan päivittää tietoa…..Näkyy olevan vanhaa ja mututuntumaa.
550 on sähköisellä kaasuttimella, eli pitäisi sanoa oikeastaan ”Ruisku”……..Eihän kaasutin kone voi olla ruisku. Koska kaasutin annostelee polttoaineen. Ruisku sitten kuin ruiskusuutin annostelee polttoaineen ja läppärunko ilman.
Kyllä on kuultu, Aikoinaan isävainaa kylvi metsäyhtiölle. Ojitettuja soita hangen päälle. Nyt niillä kasvaa männiköt.
JaYamalube® Lical -rasva
YMD-69010-0C-02
Lista€ 16,90
Laadukas ja monikäyttöinen rasva, joka sisältää korkealuokkaisia suoja-aineita Yamaha Motorin kehittämä, testaama ja hyväksymä.
Korvaa tavalliset vaseliinit ja voidaan käyttää myös niiden kanssa
Erinomainen pysyvyys, mikä estää irtoamisen tai vakauden heikkenemisen erittäin haastavissa olosuhteissa
Erinomaisen notkeaa ja juoksevaa
Ei sisällä terveydelle tai ympäristölle haitallisena pidettyä lyijyä tai muita raskasmetalleja
Erinomainen vedenkestävyys, eikä merkittävää muutosta edes, kun vaseliini on täysin veden ympäröimässä tilassa
Saattaa alentaa huoltokustannuksia
Täyttää ISO 6743-9: L-XBDHB 2- ja DIN 51 502: KP2K – 25 -standardit
Huomautus:
Saatavilla useina pakkauskokoina ja eri kokoisina erinä ja lisäksi yksittäin Yamaha-jälleenmyyjiltä Kulmuri rasvana Minulla. Saa tuubissa